Cukier a zdrowie – wpływ cukru na organizm człowieka

cukier a zdrowieCukier bardzo często jest porównywany do narkotyku, wszystko to ze względu na swoje właściwości uzależniające. 

Obecnie cukier znajduje się w około 90% produktów, które znajdziesz na sklepowych półkach. Cukier znajdziesz np. w słodkich napojach, słodyczach, chlebie, keczupie, owocowych jogurtach oraz w wodzie smakowej.

Dowodem na silne właściwości uzależniające cukru jest detoks. Już po 24 godzinach po odstawieniu cukru, czujemy ogromną chęć, aby sięgnąć po jakiegoś batona czy cukierka. Podczas całkowitego wyeliminowania cukru z diety, mogą wystąpić bóle głowy, wahania nastrojów, drżenie mięśni, kłopoty z koncentracją a nawet zimne poty, całkiem jak u narkomanów na głodzie, prawda ?

Dlaczego tak bardzo ciągnie nas do cukru ?

Cukier od zawsze kojarzony jest z zabawą, towarzyszy na stołach na każdych uroczystościach rodzinnych, z pewnością znajdziemy go: podczas świąt, urodzin, ślubów, jak i zwykłych pogawędkach „przy kawie i ciastku”.

Cukier powoduje, że nasz organizm produkuje serotoninę i dopaminę, hormony te są odpowiedzialne za poprawę samopoczucia. Po zjedzeniu czegoś słodkiego, czujemy się szczęśliwi i rozrywa nas energia, jednak euforia nie trwa długo, po około godzinie, nastrój spada razem z energią, czujemy się senni i znów mamy ochotę na coś słodkiego … I koło się zamyka.

Spożycie cukru w Polsce z roku na rok utrzymuje stały wzrost, Polacy zjadają średnio około 40 kilogramów cukru rocznie, co prawda do Amerykanów jest nam jeszcze daleko, lecz różnica stopniowo zaczyna się zacierać …

cukier negatywne skutki

Jak odstawić cukier ?!

Tutaj dostaniecie poradę z pierwszej ręki, ponieważ sam około 5 razy starałem się odstawić cukier i udało się !

Pierwszym sposobem, było odstawienie stopniowe, należy zacząć od obniżenia ilości łyżek, które sypiemy do herbaty i kawy. Stopniowa rezygnacja z typowych słodyczy, takich jak czekolada, batoniki, cukierki, lizaki, ciasta itp.

Kolejnym krokiem jest odstawienie przetworzonych produktów, jak biały chleb, biały makaron, płatki kukurydziane, słodzone serki, owocowe jogurty, fast foody oraz słodkie napoje.

Najgorszym złem są właśnie słodkie napoje, działają na zasadzie fali tsunami, bardzo szybko wchłaniają się do naszego organizmu, w 100 ml produktu mamy około 10 gram cukru !

Pierwszy sposób wydaje się rozsądny, aczkolwiek nie dla mnie, za każdym razem kiedy zjadłem coś słodkiego nawet w mniejszych ilościach, ochota wcale nie malała, wręcz przeciwnie, mój mózg prosił o więcej i więcej…

Po około tygodniu, nie wytrzymałem i wróciłem do starych nawyków… Oczywiście, coś co nie zadziałało na mnie, nie oznacza, że nie zadziała na Ciebie, dla każdego kluczem do sukcesu może być coś innego. Dlatego też nie twierdzę, że metoda małych kroków nie zadziała właśnie na Ciebie, spróbuj sam i przekonaj się.

Drugim sposobem na odstawienie cukru, było niemalże całkowite odstawienie, lecz raz w ciągu dnia, mogłem pozwolić sobie na chwilę zapomnienia : )

Na początku, było super, myślałem, że panuję nad sytuacją. Za normę przyjąłem około jednego małego wafelka „grześka” dziennie. Jednak po 10 dniach, złamałem zasadę po raz pierwszy, a potem jak już się domyślasz, było już z górki, wróciłem do starych nawyków …

Trzecim i skutecznym sposobem na odstawienie cukru, był mój całkowity detoks cukrowy, odstawiłem absolutnie każdą formę cukru, jaką byłem w stanie odstawić. Detoks miał trwać miesiąc i tak też uczyniłem. Najgorszy był pierwszy tydzień, ochota była ogromna, całe szczęście, że jestem uparty jak osioł i udało mi się opanować przed sięgnięciem po słodkości.

Wytrzymałem miesiąc i efekty, które zaobserwowałem przerosły moje oczekiwania, dlatego też postanowiłem przedłużyć detoks do 2 miesięcy. I tym razem osiągnąłem sukces : )

UWAGA: Należy czytać każdą etykietę, która jest na produktach żywieniowych, jeżeli cukier jest na pierwszym miejscu lub jest go bardzo dużo, produkt nadaje się jedynie, aby wrzucić go prosto do kubła na śmieci ! Producenci żywności, chcą nas często oszukać i w składzie piszą, że produkt zawiera: cukier brązowy, trzcinowy, syrop z agawy, syrop fruktozowy, glukozowo-fruktozowy lub glukozowy, to wszystko jest cukier ! Ku mojemu zdziwieniu w sokach owocowych, również mamy mnóstwo cukru, dlatego czytaj etykiety i uważaj co podajesz swojemu dziecku, ponieważ w pozornie zdrowych produktach, czai się biały cukier !

W dalszej części artykułu, opowiem jakie pozytywne skutki zaobserwowałem podczas detoksu : )

Co daje odstawienie cukru – zalety.

Efekty mojego 2 miesięcznego detoksu przerosły całkowicie moje oczekiwania … Oto efekty, które osiągnąłem po odstawieniu cukru, zmiany mógłbym wymieniać w nieskończoność, spróbuj sam a zobaczysz : ) !

 • Poprawa stanu skóry, zniknął lekki trądzik oraz przebarwienia i krosty. 
 • Doskonała koncentracja (jak nigdy wcześniej), taka jasność umysłu : )
 • Szybkie i sprawne myślenie, jakby ktoś podkręcił mój mózg, brak uczucia mglistości umysłu.
 • Ubyło mi 10 kilogramów wagi
 • Ubyło mi około 10 centymetrów w obwodzie pasa
 • Mój portfel stał się grubszy o zaoszczędzone pieniądze na słodyczach, które nie należą do najtańszych.
 • Brak porannych bólów głowy i migren
 • Brak uczucia wilczego głodu
 • Większe opanowanie i kontrola swoich nerwów
 • Stałem się spokojniejszy
 • Przeszło uczucie poddenerwowania, nadpobudliwości
 • Zdrowszy, głęboki sen
 • Zniknął brzydki zapach potu
 • Utrzymywałem stały poziom energii przez cały dzień
 • Brak senności w ciągu dnia
 • Byłem jakiś taki radośniejszy : D
 • Rosła moja pewność siebie, wraz z utrzymywaną samodyscypliną 

wpływ cukru na zdrowie

Skutki spożywania cukru w nadmiarze:

 • próchnica zębów
 • senność rano oraz w ciągu dnia
 • powoduje nadwagę
 • rośnie prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę
 • zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka oraz chorobę serca
 • zwiększone ryzyko zawału serca
 • może powodować ADHD, zwłaszcza u dzieci !
 • niska zdolność zapamiętywania
 • trudności w uczeniu się
 • brak koncentracji
 • prowadzi do uzależnienia
 • powstawanie stanów zapalnych w organizmie 
 • zakwaszenie organizmu
 • duże wahania energii w ciągu dnia

Zalecane spożycie cukru:

Coraz więcej badań oraz dowodów na temat szkodliwości cukru doprowadziło do przedstawienia norm spożycia cukru. Według Światowej organizacji zdrowia (WHO), średnie dobowe spożycie cukru dla kobiet wynosi 6 łyżeczek, a dla mężczyzn 9, jednak im mniej tym lepiej, zwłaszcza podczas całkowitego detoksu. Należy pamiętać, że cukier jest prawie w każdym produkcie i powyższe normy nie jest trudno przekroczyć, zwłaszcza kiedy jesteśmy na początku walki ze słodyczami.

Cukier a otyłość oraz wpływ na nasz wygląd:

Cukier to puste kalorie, słodzone napoje, batoniki czy cukierki, spożywane codziennie z biegiem czasu odwdzięczą się w postaci wzrostu tkanki tłuszczowej w organizmie, pojawią się boczki oraz wystający brzuszek.

Spożywanie dużych ilości słodkości, zwiększa ryzyko otyłości, aż o dwa razy ! Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że w 2 miesiące detoksu od cukru i przetworzonej żywności, zrzuciłem 10 kilogramów oraz 10 centymetrów w obwodzie pasa. Można powiedzieć, że jestem praktykiem w tym temacie, wiem co mówię ! : )

Cukier wzmaga apetyt, kiedy przesadzamy ze słodkościami, bardzo często miewamy napady wilczego głodu, przez co pochłaniamy o wiele więcej kalorii, niż potrzebujemy, to z pewnością odbije się również na naszej wadzę !

cukier a nasze zdrowie i zęby

Wpływ cukru na nasze zęby.

Niestety, spożywanie dużych ilości cukru nie sprzyja naszym zębom, bakterie żyjące w jamie ustnej, rozkładają cukier, który nadprodukuje ilości kwasów uszkadzając w ten sposób nasze szkliwo.

Następstwem jest rozwój próchnicy i częstsze wizyty u dentysty. Najgorszym rodzajem słodkości dla naszych zębów, są wszelkiego rodzaju przekąski, które przyklejają się do ścian zębów, tym samym zwiększają możliwości dłuższego rozkładania się cukrów. Przykładem takich produktów są lizaki, mordoklejki oraz kisiele !

Cukier a zdrowie – podsumowanie !

Najlepszym pomysłem jest całkowite odstawienie, zjadanego świadomie białego cukru, zwłaszcza słodyczy w czystej postaci jak batony, cukierki, słodkie napoje. Kolejnym krokiem są fast-foody oraz przetworzone produkty żywieniowe, które również są nafaszerowane cukrem.

Możecie być pewni, że nie jesteście w stanie wyeliminować cukru do zera, trzeba by było jeść chyba same warzywa : )

Jednakże, świadome unikanie cukru, poprawi w znacznym stopniu nasze zdrowie fizyczne jak i psychicznie oraz poprawi nasz wygląd. Spróbuj sam, przejdź na 30 dniowy detoks i przekonaj się na własnej skórze. Kiedy dowiesz się jaki wpływ ma cukier na twój organizm, już nigdy więcej nie wrócisz do spożywania tzw. białej śmierci ! : )

Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian Rasper

Ocena: 5/5 | Głosów: 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *