Bulimia objawy oraz leczenie

Bulimia objawy oraz leczenie

bulimia

Bulimia tak jak anoreksja jest zaburzeniem łaknienia, jednak charakteryzuje się innymi niż anoreksja objawami. Różnica jest znacząca, mianowicie anorektyczki znacząco ograniczają jedzenie, natomiast bulimiczki wręcz przeciwnie, jedzą ze zdwojonym apetytem. Bulimia charakteryzuje się napadami niekontrolowanego objadania się, po czym chora prowokuje wymioty lub spożywa leki przeczyszczające. Dzieje się tak, ponieważ bulimiczka nie może opanować potrzeby łaknienia, po czym ma wyrzuty sumienia spożycia nadmiernej ilości jedzenia. Bulimia tak jak anoreksja ma podłoże psychiczne i zwykle wiąże się z brakiem akceptacji siebie i swojego ciała. Bulimiczki pragną uzyskać perfekcyjną sylwetkę, nawet kiedy nie mają nadwagi. Leczenie tej choroby związane jest zwykle z psychoterapią bądź leczeniem farmakologicznym.

Bulimia – przyczyny

Bulimia pojawia się zwykle u kobiet pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. Na zachorowanie mają wpływ między innymi niska samoocena i poczucie własnej wartości, poczucie beznadziejności i bezsensowności życia, problemy z zachowaniem emocji. Objawy bulimii zwykle wiążą się ze środowiskiem rodzinnym, kiedy dziecko nie ma poczucia bezpieczeństwa. Również przyczynia się do tej chory ocena i krytyka rodziny na temat figury, gdy np. chora ma problem z otyłością, aczkolwiek pamiętajmy, że wbrew pozorom ta choroba nie dotyczy tylko osób otyłych, ale właśnie coraz częściej szczupłych, które mają obsesję na punkcie swojej wagi, sylwetki oraz chudnięcia. Jednak w dzisiejszych czasach najgorszym wrogiem młodych kobiet są media, które kreują wizerunek kobiety idealnej, przeważnie bardzo szczupłej. Media wywierają ogromną presję na kobietach nie tylko młodych ale i dojrzałych. Mimo iż kobiety wiedzą, że zdjęcia gwiazd czy modelek są nadmiernie retuszowane to pomimo to dążą one do bycia idealną, co jest niemożliwe, bo jak wiemy ideałów nie ma. W dzisiejszych czasach światem rządzi photoshop.

Bulimia – rodzaje

Bulimia wyróżnia się dwoma typami, pierwszy charakteryzuje się prowokowaniem wymiotów oraz stosowaniem leków przeczyszczających po napadzie obżarstwa. Druga natomiast, tzw. bulimia sportowa charakteryzuje się drastyczną dietą oraz wyczerpującymi ćwiczeniami i treningami.

Jak rozpoznać chorego na bulimię?

Zarówno w przypadku anoreksji jak i bulimii nie jest to łatwe, gdyż chora potrafi dobrze się kamuflować, jednak są objawy i zachowania, które mogą nam pomóc w diagnozie.

Objawy charakteryzujące to takie jak:

– Negatywna samoocena, postrzeganie siebie jako osoby otyłej oraz strach przed przytyciem, które czasem przejawiają się w depresję,

– Nawracające zachowania związane z objadaniem się, podczas których następuje spożycie dużych ilości jedzenia,

– Chora nadmiernie koncentruje się na jedzeniu i odczuwa ogromne pragnienie jedzenia,

– Bulimiczka przeciwdziała efektom tycia za sprawą prowokowania wymiotów, biegunek, spożywaniem leków przeczyszczających, również za sprawą głodówki.

 

Leczenie bulimii

Z pewnością skuteczne jest leczenie farmakologiczne, jednak profesjonalne leczenie powinno wiązać się z leczeniem psychoterapeuty z uwzględnieniem terapii behawioralno-poznawczej oraz rodzinnej.

Redaktor Pakernia24: Natalia Marczak

Ocena: 4.9/5 | Głosów: 9

Dodaj komentarz