BCAA aminokwasy bo regeneracja to podstawa

BCAA – bo regeneracja to podstawa !

BCAA (ang. branched-chainaminoacid), czyli aminokwasy rozgałęzione.

bcaa leucyna
Leucyna
bcaa walina
Walina
bcaa izoleucyna
Izoleucyna

 

BCAA to trzy aminokwasy egzogenne (leucyna, izoleucyna i walina), których podobieństwem jest specyficzna budowa. Aminokwasy egzogenne to takie, które muszą być dostarczone do organizmu w pożywieniu, ponieważ w odróżnieniu do aminokwasów endogennych nie są wytwarzane przez organizm. BCAA to suplement, który w dużym stopniu przyspiesza regeneracje organizmu po wysiłku fizycznym.

BCAA – jakie spełnia funkcje?

Aminokwasy rozgałęzione zmniejszają uczucie zmęczenia po treningu, poprzez obniżenie ilości tryptofanu w krwi, co prowadzi do spadku stężenia serotoniny (odpowiedzialnej za uczucie senności i zmęczenia) w mózgu. Aminokwasy te wykazują właściwości anty-kataboliczne, czyli hamują rozpad tkanki mięśniowej spowodowany przez ciężki trening, głównie wytrzymałościowy.

BCAA jest pomocny w rozwoju tkanki mięśniowej, jej wytrzymałości. Warto stosować aminokwasy w okresie redukcji, gdyż znacznie wpływa na rzeźbienie sylwetki, a co za tym idzie redukcje tkanki tłuszczowej. Ten suplement wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga się zregenerować, zredukować zmęczenie.

BCAA jest bardzo popularne wśród osób, które zajmują się budowaniem sylwetki, siły i wytrzymałości. Stosowanie tego suplementu zarówno przed, jak i w trakcie obniża aktywność neuroprzekaźników, które mają charakter hamujący, oraz pomaga uzyskać lepsze wyniki podczas treningów, poprzez zwiększenie zdolności wysiłkowej. Przyjmowanie aminokwasów po treningu zwiększa ich poziom w organizmie, co pozwala na regeneracje po treningu. Dlaczego BCAA jest tak ważnym suplementem ? Suplementacja aminokwasów rozgałęzionych powoduje obniżenie poziomu amoniaku w organizmie, który jako produkt uboczny aminokwasów odpowiedzialny jest za rozkład białka w mięśniach.

Formy BCAA

BCAA jest ogólnodostępnym suplementem, który jest dostępny w postaci monopreparatów, można go znaleźć również w zaawansowanych suplementach takich jak suplementy aminokwasowe, kreatynowe, stacki, przedtreningówki, potreningówki, napoje, odżywki białkowe i odżywki węglowodanowo – białkowe. Dawkowanie, różne dla danych form, zazwyczaj 1 – 2 g /10 kg masy ciała na dobę. Głównie stosowane przed i po treningu.

 

Redaktor Pakernia24.pl: Tomasz Woliński

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz