Aerial wydaje Ci się interesujący? Słusznie. Ćwiczenia w powietrzu to jedne z najprzyjemniejszych (i najbardziej efektywnych!) form treningu. Co więcej, można się z nimi zmierzyć nie tylko w profesjonalnych szkołach, ale również… w domu.
Na czym polega aerial?
Istnieje kilka dyscyplin aerial, czyli sportów akrobatycznych, które charakteryzują się ćwiczeniami na wiszącym rekwizycie. W Polsce najbardziej popularne są zajęcia aerial hoop i aerial silks. Pierwsze to ćwiczenia na kole cyrkowym zwanym również aerial lyra, a drugie to ćwiczenia na chuście wertykalnej. Obie dyscypliny mają różną dynamikę, ale także wiele wspólnego, a przede wszystkim – są dobrą zabawą. Co zrobić, aby zacząć je ćwiczyć? Istnieją dwie opcje.
Aerial w szkole
Aerial hoop i aerial silks można uprawiać w szkołach, studiach i innych obiektach specjalizujących się w treningach akrobatycznych. Coraz częściej sporty te pojawiają się także w ofertach studiów jogi, a nawet siłowni, chociaż oczywiście dotyczy to dużych miast. W mniejszych miejscowościach oferta jest ograniczona i czasami zajęć aerial w okolicy może nie być wcale. Wtedy warto szukać kompromisów, np. korzystając z drugiej opcji, czyli ćwiczeń domowych. O tym w dalszej części artykułu.
Zajęcia grupowe mają swoje wady i zalety. Wśród korzyści należy wymienić możliwość ćwiczenia pod okiem trenera, na przygotowanym już sprzęcie. Nie trzeba martwić się organizacją przestrzeni ani planem na trening. Ważnym aspektem jest też towarzystwo innych osób. Dla niektórych ludzi wspólne ćwiczenia są bardziej motywujące i stanowią szansę na zbudowanie nowych, ciekawych relacji. Warto jednak pamiętać, że są też wyjątki. Niektórzy preferują ćwiczenia w ciszy, bez towarzystwa innych osób. W takim przypadku zajęcia grupowe mogą być męczące i niekomfortowe. Minusem ćwiczenia w szkole jest także rozproszona uwaga trenera. Zazwyczaj ma pod opieką kilkanaście osób, więc fizycznie niemożliwym jest, aby skupił się na każdym.
Aerial w domu
To opcja dla tych, którzy chcą ćwiczyć bez grupy i na własnych warunkach. Odbywając treningi w domu, nie trzeba dostosowywać się do grafiku szkoły i obowiązujących w niej zasad. Jeśli tylko ktoś ma taką ochotę, może trenować nawet w nocy. Jest to szczególnie korzystne dla osób zabieganych, które dużo podróżują i nie prowadzą regularnego trybu życia. A jeśli chcą, mogą skorzystać nawet z opcji treningów indywidualnych i zaprosić trenera do swojemu domu.
Należy jednak pamiętać, że ćwiczenie aerial w domu jest możliwe tylko po zakupie odpowiedniego sprzętu. To duża inwestycja, która co prawda zwróci się po jakimś czasie (w porównaniu z kosztem zakupu karnetów), ale z pewnością dla niektórych osób jest dużą przeszkodą. Wybór właściwego sprzętu wymaga też minimum wiedzy o odpowiednim montażu czy dostosowaniu sprzętu do swoich potrzeb. Na szczęście sklepy, które sprzedają chusty akrobatyczne, aerial hoop itp., zazwyczaj chętnie służą pomocą.