Zapalenie stawów przyczyny oraz leczenie

zapalenie stawów przyczyny oraz leczenie

Zapalenie stawów w w dużym skrócie jest to zespół schorzeń, w których nasze stawy zostają uszkodzone. Bagatelizowana choroba, może doprowadzić nawet do kalectwa, zapalenie stawów najczęściej dopada osoby powyżej 50 roku życia.

Najczęstszymi objawami zapalenia stawów są ich: bóle, obrzęki, zaczerwienienie oraz dysfunkcja ruchowa.

 

Przyczyny zapalenia stawów:

Najczęstszymi przyczynami zapalenia stawów są urazy mechaniczne oraz zakażenie w organizmie. Podczas zakażenia, nasz organizm traktuje własne tkanki jako wrogie i dochodzi do autodestrukcyjnej walki z samym sobą.

Do choroby zwyrodnieniowej stawów, może dojść poprzez urazy mechaniczne, na przykład: podczas złamania, zwichnięcia, bądź skręcenia. Zapalenie wcale nie musi wystąpić, aczkolwiek może przejść w przewlekłą formę i doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej.

Zakażenie w organizmie, które często jest przyczyną zapalenia stawów często pochodzi od: boleriozy, odry, świnki, grypy oraz zapalenia wątroby. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować żadnej z chorób, nawet zwykłego przeziębienia i zawsze w razie złego samopoczucia, konsultować się ze swoim lekarzem.

Zdarza się, że czasem przyczyna zapalenia jest nieznana i sama przechodzi po jakimś czasie, takie zjawisko nazywamy wtedy (idiopatycznym zapaleniem stawów).

Rodzaje zapalenia stawów

W medycynie rozpoznaje się ponad sto rodzajów zapalenia stawów, jednak tymi najczęściej występującymi są:

  1. Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza), jest częstą przyczyną kalectwa na Świecie. W Polsce zmaga się z nią kilka milionów osób. Charakteryzuje się zmniejszoną jakością oraz uszkodzeniami chrząstki stawowej. Pierwsze symptomy, pojawiają się zazwyczaj po ukończeniu 40 roku życia.
  2. RZS reumatoidalne zapalenie stawów, choroba charakteryzuje się standardowymi objawami zapalenia stawów, jednak dokładna przyczyna nie jest znana, podczas choroby mogą występować charakterystyczne podskórne guzki w okolicach łokci.
  3. Spt – Spondylaortropatie (zapalenie stawów kręgosłupa), charakteryzuje się bólem pleców i kręgosłupa oraz brakiem poprawy po odpoczynku. Najczęściej występuje po 40 roku życia.
  4. Idiopatyczne zapalenie stawów w wieku młodzieńczym (występuje przed 16 rokiem życia i utrzymuje się przez 6 tygodni lub dłużej).
  5. Dna moczanowa, charakteryzuje się pogrubieniem stawu w dużym palcu u nogi, który prowadzi do jego dysfunkcji. 
  6. Zapalenie stawów po ostrej infekcji, jako rodzaj powikłania.
  7. Toczeń rumieniowaty – jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ uszkadza nasze narządy oraz tkanki: nerki, skórę, stawy, układ nerwowy oraz układ sercowo/naczyniowy.

zapalenie stawów, kolana

Jak rozpoznać wirusowe zapalenie stawów ?

Rozpoznanie wirusowego zapalenia stawów opiera się na wywiadzie lekarza z pacjentem. Zadaniem lekarza jest sprawdzenie, czy nie doszło do wystąpienia innych chorób, które mogą wywoływać zapalenie stawów jako powikłanie. Lekarz z pewnością zapyta czy nie doszło do mechanicznych urazów i czy nie występują inne choroby, które mogą mieć związek z zapaleniem stawów.

Podczas diagnozy, przydatnymi badaniami mogą okazać się: prześwietlenia, tomografia komputerowa kości, ultrasonografia czy scyntygrafia.

Jak leczyć wirusowe zapalenie stawów ?

Głównym leczeniem w wirusowym zapaleniu stawów jest usuwanie objawów. Aplikujemy leki przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Zazwyczaj zapalenie ustępuje samo zaraz po tym jak organizm zwalczy wirusa, który wywołał zapalenie. Antybiotyki w przypadku wirusowego zapalenia stawów nie spełniają swojej roli i nie są przepisywane.

Warto nie nadwyrężać stawu, aby dać mu dobre warunki do regeneracji. Od czasu do czasu warto, lekko rozruszać staw, aby nie doprowadzić do wytworzenia się zrostów.

W leczeniu zapalenia stawów często stosuje się: metotreksat, małe dawki sterydów, leki niesterydowe (NLPZ) oraz terapie biologiczną. Należy pamiętać, że nie można leczyć się samemu, przed jakimkolwiek stosowaniem leków, najpierw skonsultuj się z lekarzem specjalistą !

Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian

 

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz