Suplementy diety nowa ustawa uderzy w producentów

suplementy diety nowa ustawa

Rynek suplementów diety stale rozrasta się a my jesteśmy bombardowani całą masą reklam tych substancji spożywczych. W radiu oraz telewizji, około co trzecia reklama to właśnie reklama suplementów diety!

Ekspert w tej dziedzinie tłumaczy, że cały problem polega na tym, że reklamy starają się zasugerować, jakoby dane suplementy posiadały właściwości lecznicze. Ministerstwo Zdrowia postanowiło zabrać się za ten problem, jedna z propozycji zmian to zakaz wprowadzania konsumentów w błąd.

Między innymi zostanie wprowadzony zakaz wprowadzania wizerunku lekarzy, farmaceutów i osób posiadających wykształcenie medyczne do reklam suplementów.

Kary będą surowe, jeszcze dokładnie nie zostały one zaproponowane, jednym z pomysłów resortu jest kara w wysokości 100-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Paski ostrzegawcze – nowa ustawa w rynku suplementów

Kolejną zmianą która obejmie suplementy diety, będzie znakowanie opakowań. Rząd chce poważnie wziąć się za suplementy, nawet bardziej rygorystycznie niż w przypadku leków. Kary mogą osiągnąć nawet miliony złotych dla firmy, która wprowadzi reklamę nieodpowiadającą prawu.

Jeżeli producent będzie zapewniał konsumentów w reklamie, że żeń-szeń leczy zaburzenia erekcji a w rzeczywistości takie coś nie będzie miało miejsca, zapłaci karę.

W życie w pierwszej kolejności zostaną zmienione opakowania suplementów. Podobną modyfikację można było zauważyć w paczkach papierosów, kiedy to na każdej sztuce widniał napis, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu i powoduje raka.

W przypadku suplementów diety na każdym produkcie będzie ulokowany napis „Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety” – będzie musiał być również widoczny i zajmować minimum 20% powierzchni opakowania.

Oczywiście podczas reklam emitowanych w telewizji będzie musiał zostać wyświetlony  na dole ekranu wyżej wymieniony napis, tak jak w przypadku leków bardzo znany „Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”

A wy drodzy użytkownicy co sądzicie o tych zmianach i czy wejdą w życie ? 🙂

Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian

 

 

Ocena: 5/5 | Głosów: 2

2 thoughts on “Suplementy diety nowa ustawa uderzy w producentów

Dodaj komentarz