Czas na streching ! Pomóż swoim mięśniom się rozciągnąć
Streching – rozciąganie to bardzo ważny, choć przez wielu pomijany element treningu kulturysty. Powinno służyć jako nieodłączny moment rozgrzewki, oraz należy je stosować by wyciszyć organizm. Rozciąganie niesie za sobą mnóstwo zalet:
– zwiększa zakres ruchu w stawach
– wzmacnia ścięgna
– lepsze ukrwienie mięśni
– pomaga rozluźnić mięśnie po treningu
Jak najlepiej się rozciągać?
Najbezpieczniej stosować metodę statyczną, która polega na rozciąganiu mięśni do momentu ich maksymalnego oporu. Gdy już dojdziemy do takiego momentu, należy przytrzymać ruch i powrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie ponawiamy od kilku do kilkunastu razy. Jednak jak i w tym tak w każdym elemencie ćwiczeń ważny jest progres. Jak go uzyskać? Najlepiej powiększać stopniowo zakres rozciągnięcia (po prostu robić to „głębiej”). Pamiętajmy jednak by robić to z głową i nie nabawić się kontuzji. Rozciąganie należy traktować również jako serię oddzielnych ćwiczeń, więc najlepiej rozgrzać organizm przed wykonywaniem strechingu.
Przykładowe ćwiczenia na rozciągnianie poszczególnych partii mięśniowych
Klatka piersiowa
Pomocna będzie w tym wypadku futryna, brama do ćwiczeń lub inny stabilny element o który będziemy mogli się oprzeć. Należy stanąć przy stabilnym sprzęcie w rozkroku, jedna ręka opuszczona, druga prosta w łokciu i oparta o „sprzęt”. W tej pozycji trzeba wykonać skręty tułowia, które pomogą nam rozciągnąć klatkę piersiową
Triceps (trójgłowy ramienia)
W lekkim rozkroku unosimy jedną rękę – zgiętą w łokciu. Drugą ręką trzymamy łokieć wcześniej uniesionej ręki i staramy się przeciągnąć go za głowę
Biceps (dwugłowy ramienia)
Klękamy na podłodze, dłonie trzymając wewnętrzną stroną do podłogi (palce skierowane do nas – odwrotna pozycja dłoni). W tej pozycji prostujemy ręce w łokciach, przez co rozciągamy biceps i mięśnie przedramion.
Barki, obręcz barkowa
Stojąc w lekkim rozkroku jedną rękę prostujemy przed siebie, drugą ręką trzymając za łokieć przyciągamy ją do ciała.
Plecy
Dla dolnego odcinku najlepiej posłużą skłony. By rozciągnąć mięśnie najszersze grzbietu potrzebny jest nam jakiś punkt podparcia – może być to krzesło, czy też jakiś stabilny sprzęt. Chwytamy go oburącz wykonując skłon (dłonie ciągle trzymamy na sprzęcie).
Dwugłowe uda
Wykonujemy skłony do stóp w pozycji siadu płaskiego
Czworogłowe uda
Stojąc na jednej nodze, drugą przyciągamy do pośladków
To tylko przykładowe ćwiczenia, istnieje szereg innych, które pomogą naszym mięśniom pozostać w dobrej kondycji. Pamiętajmy jednak o rozciąganiu (tzw. strechingu) i traktujmy go jako jeden z ważniejszych elementów naszego treningu.
Redaktor Pakernia24.pl Tomasz Woliński