Jak zadbać o zdrowie podczas „przejściowej” pogody?

jak dbać o zdrowiePodczas przejściowej pogody wiele osób czuje się źle – nawet jeśli na nic nie chorują, to dokuczają im różne bóle, osłabienie, złe samopoczucie i różne inne dolegliwości. Oprócz tego, zmieniające się warunki atmosferyczne sprawiają, że łatwiej jest przeziębić się lub zachorować. Jaka jest tego przyczyna i jak radzić sobie z niekorzystnymi czynnikami pogodowymi?

Co to jest meteoropatia?

Zarówno na jesieni, jak i wiosną większość Polaków skarży się na pogodę i na to, jak wpływa ona na ich stan zdrowia. Wahania temperatur, zmiany frontów atmosferycznych i ciśnienia, deszcz, wiatr – tego osoby wrażliwe na pogodę naprawdę nie lubią. Ponieważ Polska to kraj, w którym często występują duże, a nawet skrajne wahania temperatur, liczba osób uznawanych za meteoropatów jest niebagatelna – szacuje się, że aż ponad 60% Polaków silnie reaguje na zmiany atmosferyczne. Należy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest meteoropatia. Jest to nadwrażliwość na zmiany pogody – wywołują one u nich bóle głowy, rozdrażnienie, uczucie zmęczenia, brak koncentracji, bóle stawów, a także problemy z oddychaniem i snem. Na takie dolegliwości są szczególnie podatne osoby starsze, przepracowane, będące pod wpływem długotrwałego stresu, źle sypiające, palące papierosy, kobiety z problemami hormonalnymi oraz dzieci. Trzeba wiedzieć, że jest coraz więcej meteoropatów, a jest to związane z globalnym ociepleniem klimatu i coraz większym zanieczyszczeniem środowiska. Nic dziwnego, że meteoropatami są najczęściej mieszkańcy zatłoczonych miast o mocno zanieczyszczonym powietrzu.

Jakie choroby są związane z meteoropatią?

Wiadomo, że same zmiany pogody nie są bezpośrednią przyczyną poważnych chorób, jednak mogą zaostrzyć przebieg chorób albo je ujawnić. Oto choroby, które mogą być jeszcze bardziej uciążliwe w okresie przejściowym: astma oskrzelowa i różnego rodzaju alergie, choroba wieńcowa, gościec, choroby układu pokarmowego, cukrzyca, nieżyt nosa i krtani, grypa, depresja. Jak widać, okres przejściowy to nie tylko czas częstych przeziębień i podatności na wirusy wywołujące grypę. Warto wiedzieć, że według statystyk, aż połowa zawałów serca ma miejsce w czasie zmiany frontów atmosferycznych, a jesienią nasilają się problemy osób mających wrzody.

Leki – co trzeba wiedzieć o ich działaniu podczas różnych okresów pogodowych?

Oczywiście nie jesteśmy zupełnie bezsilni wobec kaprysów pogody. Zadbać o zdrowie podczas przejściowej pogody można na różne sposoby. Na początku trzeba podkreślić, że leki, które stale zażywamy, mogą działać inaczej, gdy są upały lub gdy robi się zimno. W okresie, gdy temperatury spadają, lekarstwa wchłaniają się wolniej, a gdy jest ciepło, toksyczność niektórych z nich rośnie. Jest to związane z tym, że pogoda ma wpływ na zmiany metaboliczne oraz wewnątrzwydzielnicze w ludzkim organizmie. Warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, jeśli zauważymy, że podczas zmian pogodowych leki, które przyjmujemy, działają inaczej niż wtedy, gdy pogoda jest ustabilizowana.

Niż atmosferyczny – jak sobie z nim radzić?

Gdy nadchodzi niż atmosferyczny większość z nas narzeka na ospałość i brak energii. Mnóstwo osób decyduje się wówczas na wypijanie większej ilości kawy niż zwykle, co nie jest dobrym pomysłem. Gdy czujemy, że spada ciśnienie, a powietrze robi się bardziej wilgotne, lepiej zadbać o to, by organizmowi nie zabrakło witamin i minerałów, można też sięgnąć po preparaty, które dodają energii, takie jak suplementy diety z żeń-szeniem albo napić się zielonej herbaty. Świetnym pomysłem jest wybranie się na dłuższy spacer – oczywiście trasa nie powinna przebiegać przez zatłoczone miejskie ulice, a strój powinien być adekwatny do temperatury. Można też poćwiczyć w domu lub w klubie fitness albo wybrać się do sauny – to nie tylko pobudzi do działania i doda energii na kilka godzin, ale też poprawi nastrój. Czy rzeczywiście trzeba zapomnieć o kawie w takie dni? Poranna kawa to nic złego, jednak nie można po nią sięgać kilka razy w ciągu dnia. Lepiej zjeść trochę czekolady. Warto pamiętać, że podczas niżowej pogody dobrze jest jeść kaszę i inne produkty bogate w węglowodany, np. makaron.

Co robić gdy zbliża się front chłodny?

Gdy nadchodzi front chłodny, prawdopodobnie czeka nas deszcz i burze oraz wiatr. Gdy przejdzie, nastaje znaczne ochłodzenie. Jak oddziałuje on na meteoropatów? Zmiana jonizacji powietrza, mająca miejsce w czasie burzy, wiąże się z tym, że wiele osób odczuwa silne bóle głowy, duszność, wzrasta też uczucie niepokoju i pojawiają się stany depresyjne oraz nerwowość. Aby poczuć się lepiej, trzeba zadbać o układ nerwowy – zażyć łagodne środki uspokajające. Odpowiednia na taką pogodę jest też herbata z melisy lub rumianku. Warto też wspomóc się magnezem i witaminą B. A co z aktywnością fizyczną w tym czasie? Lepiej zbytnio się nie forsować – najlepsza będzie joga, dobrym pomysłem jest też pójście na masaż. Gdy czuć wilgoć w powietrzu, sporo meteoropatów skarży się też na bóle kostne i stawowe. Zaleca się im maści rozgrzewające oraz gorące okłady – jeśli lekarz nie zaleci innego leczenia.

Słoneczna pogoda i suche, mroźne powietrze

W taką wyżową pogodę wzrasta ciśnienie, co może skutkować bólem głowy – także u niskociśnieniowców. Co ważne, jest to pogoda, na którą szczególnie powinny uważać osoby zagrożone zawałem serca. Wyż powoduje, że krew jest bardziej krzepliwa, a to sprzyja również zatorom płucnym i mózgowym. W tym czasie najlepiej zrezygnować z kawy i alkoholu i zbytnio się nie objadać, stawiając na owoce i zielone warzywa. Zamiast tłustych mięs, lepiej postawić na ryby, jednak nie powinny to być ryby smażone.

Czy można uodpornić się na kaprysy pogody?

Warto sprawdzać prognozę pogody na najbliższe dni, zwracając uwagę nie tylko na temperaturę, ale także na to, jakie będą tendencje ciśnienia – lepiej być przygotowanym na pogodowe ”skoki”, by odpowiednio się do nich przygotować. Uważa się, że najgorszymi okresami dla meteoropatów jest przełom zimy i wiosny oraz jesień, ale gwałtownych zmian pogody nie brakuje przecież w Polsce przez cały rok. Co zatem można zrobić, by lepiej radzić sobie ze zmianami pogody? Przede wszystkim nie powinno się rezygnować z aktywności i zaszywać pod ciepłym kocem, choć oczywiście odpowiednia ilość snu jest jak najbardziej wskazana. Spacery podczas mało słonecznej pogody, wbrew pozorom dostarczają organizmowi dość dużo cennego słonecznego światła, a oprócz tego pozwalają zażyć zbawiennego ruchu. Sztuczne światło, siedzenie przed komputerem, stres, złe nawyki żywieniowe – to wszystko sprawia, że meteoropatia pogłębia się. Wrażliwość na zmienną pogodę zwiększa się także wśród osób, które spędzają dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nie bez powodu mieszkańcy miast gorzej radzą sobie z kaprysami pogody niż mieszkańcy wsi.

Ocena: 5/5 | Głosów: 7

Dodaj komentarz