Bigoreksja choroba uzależnienia od siłowni

 

Bigoreksja, czyli brak akceptacji własnego ciała

bigoreksja

Wielu z was pewnie spotkało się z terminem jakim jest bigoreksja . Jest to w pewnym sensie choroba – zaburzenie psychiczne spotykane w świecie kulturystyki, siłowni. Cierpią na nią głównie mężczyźni, odsetek ludzi, którzy się zmagają z tą chorobą szacowany jest na około 10 % ludzi wyczynowo uprawiających tę dyscyplinę sportową. Profesjonalnie bigoreksja jest nazywana dysmorfią mięśniową, co można tłumaczyć jako niedostatek masy mięśniowej. Oczywiście mowa tu o umownym niedostatku masy mięśniowej, gdyż jest on widziany oczami jedynie tego, który na tą chorobę cierpi. Jest to de facto związane z brakiem akceptacji własnego ciała. Każdy kto ćwiczył, choć przez chwile zmagał się z początkowymi stadiami bigoreksji.

Godziny spędzone przed lustrem i ciągłe niezadowolenie z tego co w nim widzimy. Ciągle było za mało, w każdym aspekcie dało się coś poprawić. Bigorektycy poprzez depresyjne postrzeganie swojego ciała widzą w sobie chuderlaka pomimo posiadania zadbanej sylwetki. Bigoreksja swoimi symptomami jest dość podobna do anoreksji. Skłonności do niej mają ludzie, którzy byli represjonowani, czy tez nie akceptowani w dzieciństwie. Na nic komplementy, gdyż bigorektyk polega wyłącznie na własnej opinii. Dla niego ważne jest jedynie zaakceptowanie własnego ciała, ale w przypadku rozwiniętej bigoreksji to nigdy nie nastąpi. Wczesne stadia tej choroby kończą się na codziennych, wielogodzinnych treningach na siłowni.

Bigoreksja objawy i leczenie choroby

Jednakże wielu to nie zadowala i widząc ciągły (urojony) brak postępów sięgają po m.in. sterydy anaboliczno – androgenne. Przyspieszają one rozrost mięśni jednocześnie blokując naturalne wytwarzanie testosteronu. Bigoreksja wielokrotnie niesie za sobą wahania nastroju. Od skrajnej depresji przez radość, po gniew, czy furię. Ludzi Ci często nie mają przyjaciół, odizolowują się od ludzi, lekceważą swoje zdrowie. Częste mierzenie obwodów, fałszywa ocena swojego ciała powoduje pogłębienie się depresyjnych stanów. Jak leczy się tę chorobę? Stosuje się szereg psychoterapii (m.in. behawioralną, czy psychodynamiczną). W skrajnych przypadkach podawane są leki.

 

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński – wszelkie prawa zastrzeżone.

Ocena: 5/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz