Armwrestling czyli siłowanie na rękę dla twardzieli

 

Armwrestling – sport dla twardzieli

armwrestling

Armwrestling (siłowanie na rękę) – jest to dyscyplina sportowa w której dwoje zawodników znajdujących się naprzeciw siebie, chwyta się za dłonie, trzymając łokcie na płaskiej powierzchni i próbując przeciągnąć rękę przeciwnika do płaszczyzny, zawodnik który nie wytrzyma i da się przeciągnąć, przegrywa. Siłowanie na rękę znane jest na świecie już od wieków, przez siłownie się na rękę mężczyźni mogli pokazać swoją siłę mięśni i wytrzymałość psychiczną, ale również taktykę i szybkość dzięki którym nie raz słabszy wygrał z silniejszym. Armwrestling był dyscypliną popularną w cyrkach przez pokazy siłaczy i zapaśników którzy zabawiali publiczność swoją siłą. Ale nie tylko w cyrkach ten sport był popularny, również w najzwyklejszych barach ludzie zabawiali się w siłowanie.

 

Pierwszy profesjonalny turniej Armwrestlingu na Świecie miał miejsce w 1951 roku, zorganizowali go Dave Devoto oraz Bil Soberanes, był to turniej dla kierowców ciężarówek. Pierwszy międzynarodowy turniej Armwrestling odbył sie w 1962 roku w Petaluma. W 60 i 70 latach w mieście Las Vegas rozgrywane były pierwsze turnieje pucharowe, powstawały także pierwsze ligi siłowania na rękę i nagrody również rosły.

W czasach w ktoórych żyjemy odpwiedzialność za rozówj tej dyscypliny sportowej odpowiada WAF (Światowa Federacja Armwrestlingu) Prezydentem tej federacji jest pochodzący z Kanady Fred Roy, w skład WAF wchodzi 42 państw. Europa również posiada swoją federację powstałą w 1991 roku EAF (Europejska Federacja Armwrestlingu),w której skład wchodzi 27 państw.

”Najlepszym zawodnikiem Armwrestlingu wszech czasów” uznanym przez Księgę rekordów Guinessa jest John Brzenk – profesjonalny amerykański armwrestler polskiego pochodzenia. John zdobywał tytuł Mistrza Świata aż 20 razy, to nie lada wyczyn. Zawodnikiem który zdobył najwięcej w historii tytułów WAF (18) i Mistrza Europy (19) jest pochodzący z Ukrainy Rustam Babayev. Rustam od WAF w 2001 roku nie przegrał ani jednego turnieju na prawą rękę w systemie do dwóch przegranych.

 

armwrestling dennis cypelnikov
Armwrestling Dennis Cyplenkov

W Polsce Armewrestling jest od niedawna ale miała bardzo dynamiczne wejście w tą dyscyplinę, zorganizowano już wiele turniejów m.in. Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, Mistrzostwa Europy, Puchary Świata Zawodowców oraz również Mistrzostwa Świata. Polska posiada swoją federacje FAP (Federacja Armwrestling Polska), której prezydentem Igor Mazurenko – zawodnik i światowy działach Armwrestlingu.

Techniki Armwrestling

Hak – to najpopularniejsza technika używana w siłowaniu na ręce. W tej technice trzeba tak samo silnym albo i nawet silniejszym od przeciwnika, nie trzeba mieć mocnego uścisku dłoni, ponieważ pracuje się przedramieniem i bicepsem. Nadgarstek powinien być jak najbardziej zaokrąglony, stykać się z nadgarstkiem przeciwnika i trzeba przechylić ciało maksymalnie nad ciało.

Top roll – ta technika polega na kierowaniu całej swojej siły na palce przeciwnika żeby doprowadzić do otwarcia jego dłoni, w ten sposób przeciwnik będzie miał bardzo ciężko kontynuować siłowanie przez niewygodną pozycję. Top roll działa jak dźwignia, wykorzystujesz siłę pleców, przechylając ciało w stronę, w którą pchasz. Na samym początku jednak trzeba zadbać o to żeby zaczepić palce jak najwyżej dłoni przeciwnika

Press (shoulder roll) – Ta technika wykorzystuje mięśnie klatki i tricepsy. Ale uwaga tą technikę możesz wykorzystać tylko kiedy jesteś absolutnie pewien swojej przewagi fizycznej i muskulatury nad przeciwnikiem. Przy tej technice musisz ułożyć dłoń swoją na dłoni przeciwnika i skierować jego wewnętrzną dłoń do góry, kiedy uda Ci się zmusić przeciwnika do takiego ułożenia dłoni, szybkim ruchem musisz przenieść ciężar ciała nad ramie i wygrana w kieszeni.

Polska Kadra Narodowa FAP swój największy sukces osiągnęła w 2009 roku na XIX Mistrzostwach Europy w Sofii. Polscy siłacze wrócili do kraju z 7 srebrnymi oraz 10 brązowymi medalami.

Redaktor Pakernia24: Bartek Janczak

Ocena: 5/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz