Ludzie, którzy są związani z branżą fitness z pewnością potwierdzą, że wśród klientów trenujących na siłowni mnóstwo razy padają bardzo podobne, dosyć typowe pytania. Głównie w takich kwestiach jak robienie treningów cardio, prawidłowe odżywianie czy właściwy do budowy mięśni styl treningu. Dzisiaj zrobimy sobie listę takich, na pewno nie głupich, ale dosyć podstawowych pytań, które męczą specjalistów i spędzają sen z powiek nowym entuzjastom sportów sylwetkowych.
1. Czy wystarczy mi samo cardio, żebym zrzucił wagę?
Wielu trenujących nie do końca rozumie na czym polega proces redukcji tkanki tłuszczowej. Nie można ich za to winić, ponieważ z pewnością są bardziej kompetentni w innych dziedzinach życia. Dlatego też często sami eksperymentują i dochodzą do różnych wniosków.
Redukcję wagi zawdzięczamy głównie prawidłowo sporządzonej diecie. Natomiast treningi cardio są uzupełnienie, które pozwala nam spalić pewien nadmiar kalorii lub przyspieszyć proces chudnięcia.
Ogólna recepta w teorii jest bardzo prosta, aby schudnąć musimy spalać więcej kalorii niż dostarczamy. Jednak jeżeli chcemy zgubić tkankę tłuszczową i wybudować mięśnie, sytuacja nie jest już tak prosta. Ale pamiętajmy, że dieta to podstawa!
2. Czy powinienem przestać jeść węglowodany, żeby uzyskać dobrą rzeźbę?
Ludzie, którzy myślą, że węglowodany to zło, które służy tylko po to, aby zalewać nas tłuszczem, są w błędzie. Oczywiście nadmiar lub dobranie złych proporcji, tak jak w innych obszarach naszego życia, może przynieść negatywne rezultaty.
Węglowodany to paliwo naszego organizmu, które pomaga nam wyzwolić energię i transportować we krwi różne składniki odżywcze do całego ciała.
Kolejny raz musimy się odwołać do utrzymania prawidłowej diety. Nie trzeba się głodzić i rezygnować zupełnie z węglowodanów (właściwie to jest to nawet niewskazane). To jaką dzienną dawkę węglowodanów sobie zapewnimy zależy od tego jakie cele chcemy osiągnąć i na jakim poziomie stoi nasza aktywność fizyczna.
3. Czy muszę używać dużych ciężarów aby wybudować mięśnie?
Takie przeświadczenie bardzo często panuje wśród nowych klientów siłowni, lub osób, które zbyt dosłownie wzięły filmy typu bodybuilding motivation.
W efekcie na treningach bardzo często widzimy ludzi szarpiących się z ogromnymi ciężarami, wykonujących bardzo kiepskie jakościowo, wymuszone serie, w niepełnym zakresie ruchu, których rezultatem mogą być jedynie uszkodzone, zerwane mięśnie, bo na ich budowę trenując w takim stylu nie ma co liczyć.
Należy zdać sobie sprawę, że kulturystyka i trening siłowy, to dwie różne dziedziny. Oczywiście są partie mięśniowe, które należy trenować nieco większym ciężarem, lecz musimy pamiętać, że do rozbudowy mięśni należy wykonywać ćwiczenia bardzo dokładnie, powoli i w pełnym zakresie ruchu.
Dzięki temu aktywujemy wszystkie obszary włókien mięśniowych, które odpowiednio się uszkodzą, a następnie podczas okresu regeneracji organizm odbuduje je mocniejsze i większe.
4. Czy przysiady zniszczą moje kolana?
I tak, i nie. W pełni poprawnie technicznie wykonany przysiad z odpowiednio dobranym obciążeniem oraz właściwą asekuracją partnera treningowego nigdy nie powinien wpłynąć na nas negatywnie.
Osoby, które wykonują przysiad na 1/3, zakładając zbyt duże obciążenie i nie zachowując prawidłowej postawy proszone są o przemyślenie swojego stylu treningu.
5. Jakie suplementy najlepiej brać żeby rosnąć?
Być może ta odpowiedź kogoś zdziwi, ale – żadne. Otóż to. Wiele osób zapomina, że suplementy są jedynie uzupełnieniem naszej diety, które stosujemy w momencie, kiedy z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie dostarczyć normalnego posiłku.
Zatem zanim zaczniemy stosować odżywki zadbajmy o to, aby dostarczyć jak najwięcej substancji z prawdziwego pokarmu, czyli odpowiednio opracować naszą dietę, a dopiero wtedy, ewentualne niedobory starać się pokryć dobierając właściwą suplementację.
6. Czy robiąc masę mogę jeść absolutnie wszystko, w każdych ilościach?
Kolejny raz – i tak, i nie. Wszystko zależy od tego jak działają nasze procesy metabolizmu. Osoba z szybszą przemianą materii będzie mogła sobie pozwolić na więcej posiłków.
Następna kwestia to cel, do którego dążymy. Musimy dokładnie wiedzieć jaka waga będzie dla nas odpowiednia, dzięki temu nie zostaniemy zwyczajnymi grubasami, którzy rozminęli się dawno temu z kulturystyką.
Ostatnia sprawa to fakt, że bycie na masie nie oznacza, że możemy jeść absolutnie wszystko, to jest każde śmieciowe jedzenie, fast-foody i tak dalej, i tym podobne. Dbajmy o swój organizm jak o nowy, sportowy samochód i zapewniajmy mu najlepsze paliwo.
7. Czy częste treningi pomogą mi zbudować lepszą sylwetkę?
Do pewnego stopnia. Nasz tygodniowy plan treningów musi być tak skonstruowany, aby z jednej strony maksymalnie wykorzystać swój potencjał i energię do ćwiczeń, ale z drugiej strony dać sobie odpowiednią ilość czasu na odpoczynek, regenerację i doprowadzenie naszych mięśni do maksymalnej zdolności do pracy przed kolejnym tygodniem ćwiczeń.
Tylko w ten sposób będziemy mogli prawidłowo rosnąć i nie grozi nam żadna kontuzja. Zbyt częste treningi natomiast, mogą prowadzić do zerwania mięśni, przemęczenia, przetrenowania i na pewno nie przełożą się na większe mięśnie.
8. Czy mogę sobie zrobić tydzień przerwy?
Czasami nawet powinieneś. Tydzień przerwy od treningów to staro szkolna metoda, która pozwoli naszemu organizmowi odpocząć i da nam pewność, że wszystkie mięśnie są w pełni zregenerowane i gotowe do pracy.
Upewnimy się, że nie grozi nam kontuzja, a nasze trenowane od dawna ciało dostanie chwilę oddechu, dzięki czemu w przyszłości będzie mogło jeszcze efektywniej trenować. Oczywiście nie można przesadzać i robić sobie takiej tygodniowej przerwy raz na miesiąc.
Tydzień odpoczynku raz na pół roku, lub rok, w zupełności powinien nam wystarczyć.
Redaktor Pakernia24.pl