Wapń w tabletkach – jak wybrać suplementy wapnia dla dorosłych?

wapń w tabletkach

Wapń jest ważny dla wielu procesów w organizmie. W przypadku niedoborów warto sięgnąć po suplementy wapnia, które pozwalają utrzymać poziom tego pierwiastka w organizmie na optymalnym poziomie. Kto powinien szczególnie zwrócić uwagę na poziom wapnia? Jak wybrać wapń w tabletkach? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Wapń – suplementacja ważna dla wielu procesów w organizmie

Wapń zaliczany jest do grupy makroelementów i bierze udział w wielu kluczowych procesach w organizmie. Przede wszystkim jest podstawowym składnikiem kości i zębów oraz bierze udział w procesie mineralizacji tkanki kostnej. Dzięki jonom wapnia dobrze pracują mięśnie, naczynia krwionośne mogą kurczyć się i rozkurczać, a komórki nerwowe prawidłowo przewodzić bodźce. Wapń jest istotny dla prawidłowych procesów krzepnięcia krwi, pracy serca, produkcji niektórych hormonów oraz w procesach immunologicznych.

Niedobór wapnia u dzieci prowadzi do krzywicy, a u dorosłych skutkuje zmniejszeniem twardości i wytrzymałości kości, co prowadzi do rozwoju osteoporozy. Układ kostny jest osłabiony i bardziej podatny na urazy. Istotny niedobór wapnia objawia się drętwieniem i mrowieniem palców, skurczami mięśni, zaburzeniem pracy serca, zmianami skórnymi i zaburzeniami neurologicznymi.

tabletki i suplementy

Kiedy sięgnąć po tabletki z wapniem? Kto ma zwiększone zapotrzebowanie na wapń?

Dorosły człowiek potrzebuje około 1000-1200 mg wapnia na dobę, ale zapotrzebowanie jest różne w zależności od płci i wieku. Odpowiednia ilość wapnia jest szczególnie ważna dla dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny zwracać uwagę na odpowiednią ilość tego pierwiastka w diecie. To ważne, bo organizm matki „wyciąga” wapń na potrzeby rozwijającego się dziecka, a potem do mleka. Jeśli jest go za mało w diecie, cierpi na tym organizm kobiety.

Grupą szczególnie narażoną na niedobory wapnia są osoby starsze oraz kobiety w okresie menopauzy. Warto monitorować poziom tego pierwiastka w organizmie, aby uchronić się przed osteoporozą. Jedną z najczęstszych przyczyn stosowania wapnia w tabletkach dla dorosłych jest właśnie profilaktyka i leczenie osteoporozy. Zaleca się także przyjmowanie tego pierwiastka w celu wzmocnienia kości po okresie długiego unieruchomienia, np. związanego z przebytą chorobą lub urazem (np. po złamaniu). Po wapń sięgają także często alergicy, co ma ułatwić radzenie sobie z przykrymi objawami alergicznej reakcji uczuleniowej.

Tabletki z wapniem – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Po preparaty z wapniem warto sięgać zawsze w sytuacji, kiedy z dietą nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tego pierwiastka oraz w okresach zwiększonego zapotrzebowania. Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni preparat i porcję wapnia. To ważne, bo zarówno niedobór (hipokalcemia), jak i nadmiar wapnia w organizmie (hiperkalcemia) ma poważne konsekwencje zdrowotne.

Sięgając po tabletki z wapniem, sprawdźmy w jakiej formie jest zawarty w preparacie. Najlepiej przyswajalne są związki wapnia w postaci soli organicznych (np. glukonian wapnia, cytrynian wapnia, mleczan wapnia). Zwróćmy też uwagę na zawartość samego wapnia w preparacie, a nie ilość zawartej soli organicznej – to spora różnica, często pomijana przy wyborze konkretnego produktu.

Dobrym wyborem jest stosowanie tabletek z wapniem, które zawierają w składzie także witaminę D. Dlaczego to takie ważne? Bo to dzięki witaminie D wapń może być wchłonięty do organizmu z przewodu pokarmowego. Wybierajmy preparaty z odpowiednią porcją witaminy D. Bez niej stosowanie nawet wysokich porcji wapnia jest nieskuteczne, bowiem nie wchłania się on do organizmu.

Osoby, które wolą stosować wapń w tabletkach musujących, powinny pamiętać, że choć z pozoru wydaje się to forma lepiej przyswajalna przez organizm, to tu także szukajmy witaminy D. Dla diabetyków istotna jest także porcja cukru, który zazwyczaj w sporej ilości pojawia się w składzie tabletek musujących z wapniem.

 

Tekst promocyjny.

Ocena: 4.7/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *