Suplementacja w trakcie i po kontuzji – sprawdź co pomoże szybciej wrócić do formy

kobieta i mężczyzna ćwiczący na siłowni

Kontuzja może przydarzyć się każdemu. Ważny jest w takim przypadku jak najszybszy powrót do zdrowia. Pomóc może w tym odpowiednia suplementacja.

Każda osoba uprawiająca aktywność fizyczną doskonale wie, jak pozytywnie wpływa to na zdrowie. Uprawianie sportu wiąże się jednak również z ryzykiem. Mowa tu przede wszystkim o możliwości doznania kontuzji. W takiej sytuacji najważniejszy jest jak najszybszy powrót do zdrowia. Pomóc może w tym odpowiednia suplementacja. Jak zatem dzięki niej szybko wrócić do formy?

Jak zapobiegać kontuzjom?

Nie jest tajemnicą, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto zacząć od tego, jak zapobiegać kontuzjom. Kluczowa jest tu odpowiednia dieta. Przede wszystkim każda osoba uprawiająca sport, zarówno zawodowo, jak i amatorsko, powinna bardzo dokładnie kontrolować w swojej diecie ogólny podaż kalorii. Wiedzieć bowiem trzeba, że osoby jedzące zbyt mało bądź jedzące słabe jakościowo posiłki są o wiele bardziej narażone na kontuzje. Dlatego tak istotne jest zadbanie o właściwą dietę. Jeśli ma ona zapobiegać kontuzjom to musi być ona bogata m.in. w białko, które skutecznie przyspiesza procesy regeneracyjne. Poza tym, dzięki odpowiedniej ilości białka organizm potrzebuje mniej czasu na odpoczynek między treningami. Dieta musi być również bogata w witaminy i minerały dla sportowców. Zawierać musi odpowiednie ilości wapnia i magnezu, a także witaminę D i witaminy z grupy B. Poza tym dieta musi także składać się z produktów zawierających w swoim składzie sód, potas oraz chlorki. Taką dietę warto dodatkowo wspomagać odpowiednią suplementacją. Warto pod tym kątem sięgnąć po sprawdzony zestaw witamin dla sportowców.

Jakie suplementy przyjmować w trakcie kontuzji?

Mimo stosowania nawet najlepiej dostosowanej diety każdy sportowiec niestety może ulec kontuzji. W takiej sytuacji konieczne jest odpowiednie leczenie oraz rehabilitacja. Co jednak ważne, leczenie i rehabilitacje wspomóc może poprzez stosowanie odpowiedniej suplementacji. Jakie suplementy sprawdzą się tu najlepiej? Na pewno powinny być to suplementy zawierające witaminy dla sportowców i minerały. Trzeba bowiem wiedzieć, że w czasie kontuzji organizm na znacznie większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Bardzo dobrze mogą się tu sprawdzić choćby witaminy dla sportowców Olimp. Poza samymi witaminami i minerałami w trakcie kontuzji organizmowi koniecznie dostarczyć należy kwasów Omega-3, które przede wszystkim działają przeciwzapalnie. Poza tym kwasy Omega-3 wzmacniają kości i stawy. To ważne w przypadku kontuzji nadgarstka, pleców czy kontuzji barku na siłowni. Co więcej, dodatkowo wzmacniają cały układ odpornościowy organizmu, co jest niezwykle istotne w procesie leczenia kontuzji.

Jakie suplementy przyjmować po kontuzji?

Kontuzja wyleczona i co dalej? Przede wszystkim nie można odstawić dobrze dobranej suplementacji. Wszystko po to, aby nadal chronić organizm, a w szczególności to miejsce, które uległo kontuzji. Dlatego odpowiadając na pytanie, jakie suplementy warto brać na siłowni, na pewno wskazać trzeba na produkty zawierające glukozaminę. Jest to substancja wzmacniająca stawy, ułatwiająca regenerację chrząstki stawowej, a także stymulująca syntezę kolagenu. Ten bowiem zarówno zmniejsz objawy bólowe, jak i przyspiesza proces generacji. Dlatego suplementacja sportowców musi obejmować także ten składnik. W walce z kontuzjami oprócz suplementów na siłownię pomóc mogą także inne elementy. Dobrym przykładem są tu choćby plastry rozgrzewające, które skutecznie łagodzą bóle pleców, mięśni łydek, ud oraz ramion.

 

Artykuł przygotowany przez partnera strony.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *