Siłownia dla każde informację na temat siłowni.

Siłownia dla każdego, wszystko co dotyczy siłowni

Siłownia jest to miejsce, budynek, pomieszczenie w którym trenują ludzie, każdy z nich ma inny cel, jeden zwiększenie masy mięśniowej, drugi gruntowne odchudzanie, trzeci chce zwiększyć siłę swoich mięśni, czwarty marzy aby mieć niesamowitą wydolność i wytrzymałość mięśniową. Wszystkie te cele możemy osiągnąć za pomocą specjalnych zestawów treningowych, które możemy wykorzystywać właśnie na siłowni. Wiele zestawów treningowych znajdziesz w strefie TRENING , różnego rodzaje splity, fbw, act i hst.

siłownia
Profesjonalna siłownia wyposażona jest w specjalistyczne sprzęty, dzięki którym będziesz mógł zaatakować każdą grupę mięśniową w swoim ciele, od barków po same łydki. Istnieją również siłownie bez specjalistycznego sprzętu na której również można rozwinąć swoje mięśnie lecz nie zobaczysz tam tkz. maszyn, np. wyciągi na nogi czy też różnego rodzaju suwnice. Siłownia domowa, również zdaje swój egzamin dla osób które nie mają czasu aby chodzić na publiczne siłownie, tak na prawdę jak mamy mały kącik gdzieś w domu bądź w piwnicy, niewielkim nakładem pieniężnym jesteśmy w stanie zrobić świetną siłownię, lecz o tym w dalszej części artykułu. Jeżeli jednak szukasz zestawów treningowych w domowych warunkach zapraszamy: TRENING DOMOWY

Dodatkowo w tym artykule dowiesz się:

Dla kogo przeznaczona jest siłownia, jak wybrać najlepszą siłownię dla siebie, jaki sprzęt powinien znajdywać się na siłowni, co powinieneś mieć przy sobie podczas wizyty, ile kosztuje karnet na siłowni, co potrzeba aby zrobić własną siłownię np. w piwnicy, czy trener osobisty na siłowni to dobry pomysł?, na jakie efekty możesz liczyć ćwicząc na siłowni, jakie są przeciwwskazania chodzenia na siłkę.

Temat siłownia, to temat rzeka można o nim pisać wiele jednak chce tutaj zebrać najważniejsze informację które są przydatne osobom już ćwiczącym oraz nowym adeptom siłowni jako rozrywka, sport – kulturystyka, czy też siłka jako czynnik poprawiający nasze ciało w innych sportach, np. sztukach walki. Pamiętajcie również o najważniejszym czynniku jakim jest DIETA ponieważ trening to nie 100 % sukcesu na siłowni.

Dla kogo przeznaczona jest siłownia

– Na siłownie może chodzić każda osoba która chce poprawić swoją sylwetkę bez względu na swój cel, wiek czy wagę. Przy czym należy pamiętać o przeciwwskazaniach siłowni, o których dowiecie się w dalszej części artykułu.

– Osoby które ćwiczą inne sporty, lecz potrzebują siłownię jako uzupełnienia do swoich treningów, np. zwiększenia masy mięśniowej jako bokser, czy też zwiększenia siły w pchnięciu kulom.
– Osoby które przechodzą okres rehabilitacji, po wypadkach czy ciężkich złamaniach, przy których doszło do zaników mięśni.

– Piłkarze którzy muszą wzmocnić swoje mięśnie nóg, ponieważ ich ciężkie treningi oraz ostre faule przeciwników prowadziły by do licznych złamań oraz kontuzji.

– Osoby otyłe, szczupłe, słabe czy też mało wytrzymałe.

Jaka najlepsza siłownia

Wybór siłowni to nie łatwe zadanie, musimy wziąć pod uwagę nasz cel ponieważ w ten sposób będziemy wiedzieć jaki sprzęt będzie nam potrzebny. Zrób listę siłowni w twoim mieście, przejedź się do nich, rozejrzyj się, popytaj ludzi o cenę karnetu, atmosferę i co najważniejsze czy sprzęt który na niej jest odpowiada twoim celom. Z własnego doświadczenia wiem że bardzo ważne jest zaplecze czyli czy siłownia posiada prysznice, szafki czyste toalety, klient płaci więc wymaga, siłownia bez działających prysznicy jest stracona ponieważ po ciężkim treningu nie ma nic lepszego niż wziąć prysznic z ”zimno – ciepłą” wodą czyli na przemian puszczamy zimną i ciepłą wodę znakomicie wpływa to na regenerację mięśni.

Jeżeli chcemy jedynie lekko ćwiczyć i zadbać o naszą kondycję, powinniśmy się zastanowić nad siłownią w domowym zaciszu, bądź we własnej piwnicy. Możemy biegać na dworze, dowiedz się więcej jak biegać w artykule Bieganie dla początkujących

Niezbędny sprzęt na siłowni

Chcesz wybrać najlepszą i dobrze wyposażoną siłownię, więc zwróć uwagę czy zawiera takie sprzęty jak:

– Przynajmniej jedna ławeczka do wyciskania sztangi leżąc.
– Przynajmniej jedna ławeczka do wyciskania sztangi skos (dół, góra)
– Brama z wyciągami i drążkiem.
– Wyciągi górne oraz dolne.
– Suwnice na klatkę i na nogi.
– Specjalne maszyny do trenowania mięśni nóg, dwugłowe uda oraz czworogłowe ud.
– Maszyna do robienia brzuszków.
– Duża ilość obciążenia, ponieważ przy dużej ilości osób niewystarczająca ilość może okazać się irytująca.
– Kilka gryfów prostych 180cm, przynajmniej jeden gryf olimpijski 20 kg, 200 cm. Gryfy łamane, gryfy krótkie, gryfiki na hantle lecz najlepiej aby hantle były już złożone i gotowe do użycia, ułożone według cięzaru np. od 4 kg do 50 kg z progresją + 2 kg.
– Maszyna do robienia rozpiętek.
– Luźne ławeczki przenośne do wykonywania np. francuskiego wyciskania leżąc.
– Różne uchwyty, linki, liny, haki.
– Sprawdź czy zapięcia sztang są wygodne i szybkie przy zmianie ciężaru (najlepiej samozaciskowe), co ma czasem kluczową rolę w komfortowym i płynnym treningu.

Co każdy powinien zabrać na siłownie

Poniżej podam listę niezbędnego sprzętu który musisz zabrać na siłownię, myślę że każdy z was by Sobie poradził ale w stresie przed tą pierwszą wizytą na siłowni może być różnie.

– ręcznik, przyda się do ocierania z potu, ochrony ławeczki przed zapoceniem bądź po prostu podczas kąpieli po sesji treningowej.

– buty do treningu powinny być wygodne i lekkie

– krótkie spodenki nie krępujące ruchów oraz t-shirt.

– torbę treningową, w której będą znajdować się wszystkie nasze niezbędne rzeczy do treningu oraz oczywiście woda.

– Pas kulturystyczny, do ochrony kręgosłupa w przypadku kiedy używamy już dużych ciężarów np. na martwym ciągu.

– Rękawiczki treningowe, pomogą w lepszym chwycie oraz ochronią nasze dłonie przed odciskami.

Ile kosztuje siłownia

Koszty karnetów na siłowni są bardzo zróżnicowane, ze względu na profesjonalny sprzęt, obecność trenerów czy też zaplecze w postaci saun, szafek i pryszniców.

Ceny karnetu miesięcznego wahają się od 50 zł do nawet 150 zł, jednak jeżeli zdecydujesz się na własną siłownię, inwestujesz raz a korzystasz do woli już za darmo!

Co potrzeba aby zrobić własną siłownie domową, jakie koszta?

Osobiście kiedyś stworzyłem własną siłownię wraz z kolegami, więc jestem w stanie przybliżyć wam ile mnie to kosztowało i w co zainwestowałem.

Sprzęt który jest potrzebny to: ławeczka regulowana, sztangi proste 180cm, oraz 120 cm, gryfiki proste na hantle 4 sztuki minimum, gryf łamany, obciążenie około 200 kg nie musi być najlepszej jakości, znajdziemy wiele aukcji na allegro, jednak nie polecam bitumicznych obciążeń, skonstruowanie poręczy, drążek rozporowy, modlitewnik własnej roboty (bądź z ławeczką), stojaki do wykonywania przysiadów, można również spróbować zamontować wyciąg górny i dolny.

Cały ten sprzęt który wymieniłem w zależności jakiej firmy kupimy to koszt około 1500 zł, przy karnecie 100 zł na msc po 15 msc. siłownia całkowicie się amortyzuje !!.

Siłownia a trener osobisty

Trener osobisty na siłowni to świetny pomysł kiedy nie mamy nikogo znajomego który zna się na rzeczy i wziął by nas pod swoje skrzydła za darmo. Dlaczego polecam trenera osobistego? Ano dlatego że szkoda naszego czasu, zdrowia oraz pieniędzy na uczenie się wszystkiego na własną rękę, wiem sam po sobie że straciłem około roku zanim doszedłem do prawidłowej techniki na siłowni oraz poznałem wszelkie tajniki jak ćwiczyć i jeść żeby efekty były dobre.

Moi przyjaciele którzy mieli od początku, trenera w mojej postaci w ciągu roku osiągali te same wyniki co ja po 2,5 latach, więc wniosek jest prosty… warto mieć swojego mistrza, nie błądzić i osiągać szybciej wyznaczone cele.

Siłownia spodziewane efekty treningów

Na początku przygody z siłownią efekty przychodzą niemalże po każdym treningu, nasze ciało staje się napompowane i znakomicie adaptuje się do wysiłku, nasze mięśnie dostają bodziec do rozrostu oraz zwiększenia swojej siły. Efekty te wraz z czasem stają się coraz mniejsze, i musimy coraz ciężej trenować aby osiągnąć chociażby centymetr w bicepsie.

Dodatkowe efekty trenowania na siłowni:
– Zwiększenie masy mięśniowej
– Zwiększenie wydolności i wytrzymałości mięsniowej
– Zwiększenie siły mięsni
-Zwiększenie gibkości i elastyczności ciała.
– Lepsze samopoczucie ( wytwarzanie się hormonu szczęścia – endorfin)
– Zmniejszenie tkanki tłuszczowej
– Lepsza kondycja
– Lepsze zdrowie psychiczne
– Większa pewność siebie
– Zwiększenie możliwości w innych sportach wymagających siły, wytrzymałości i masy mięśniowej.

Przeciwwskazania treningu na siłowni.

Siłownia to świetna rzecz, jednak jak wszystko ma swoje słabe strony i nie każdy może ćwiczyć przez swoje zdrowie czy też przebyte kontuzje.

– Nadciśnienie tętnicze
– Niewydolność serca
– Arytmie
– Astma
– Niedokrwistość
– Stany zapalne
– Niewydolność układu oddechowego
– Mocne skrzywienia kręgosłupa
– Nadwaga powyżej bmi 40

Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz