Nowoczesne leczenie ginekomastii

ginekomastia

Ginekomastia dotyka wielu mężczyzn w różnym wieku. Stanowi częstą przyczynę kompleksów, objawiających się m.in. niechęcią do przebywania na plaży czy korzystania z basenu. Dodatkowo jest trudna, a czasem niemożliwa do zlikwidowania domowymi sposobami. Na szczęście istnieją zabiegi medycyny estetycznej, które umożliwiają trwałe pozbycie się tego problemu. Chcesz dowiedzieć się więcej. Przeczytaj poniższy artykuł!

Co to jest ginekomastia?

Ginekomastia, czyli przerost gruczołu sutkowego, to częsty problem u mężczyzn. Może występować jednostronnie lub obustronnie i pogłębiać się z czasem. Pojawia się zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci, szczególnie w okresie dojrzewania.

Ginekomastia nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Stanowi niekorzystny efekt estetyczny, który często trudno zredukować poprzez dietę i ćwiczenia. Podłożem tego problemu jest nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej w obrębie męskiej klatki piersiowej. Może wynikać z przyjmowania zbyt dużych ilości pokarmu, ale również mieć inne źródła.

Powiększone piersi u mężczyzn bywają sygnałem ostrzegawczym, świadczącym o toczącej się w organizmie chorobie. Ginekomastia może stanowić objaw towarzyszący nowotworowi jąder, marskości wątroby, zaburzeniom hormonalnym czy nadczynności tarczycy. Najczęstszą przyczyną tego problemu jest jednak otyłość połączona z niedostateczną aktywnością fizyczną.

Leczenie ginekomastii u mężczyzn

Usuwanie ginekomastii u mężczyzn, wykonywane m.in. w Bieńkowscy Clinic w Częstochowie, można przeprowadzić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest liposukcja, czyli tradycyjne, mechaniczne odsysania tłuszczu. Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę pacjenta mikrokaniuli, która pomaga oddzielić tkankę tłuszczową od pozostałych tkanek, a następnie wyprowadzić ją poza organizm. U niektórych pacjentów przeprowadza się również chirurgiczne wycięcie gruczołu sutkowego.

Dla osiągnięcia lepszych rezultatów liposukcję można poprzedzić rozbiciem komórek tłuszczowych przy pomocy lasera. Ten etap zabiegu jest nieinwazyjny – przebiega bez naruszenia ciągłości skóry. Laseroterapia znacząco ułatwia wydobycie tłuszczu, sprawia również, że efekty zabiegu wyglądają na bardziej naturalne.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy ginekomastia jest leczona przy zastosowaniu metody N.I.L. To innowacyjna technika polegająca na wprowadzeniu końcówki kaniuli odsysającej tłuszcz w ruch nutacyjny 3D. Zapewnia to większą precyzję pracy oraz zmniejszenie do minimum niepożądanych skutków ubocznych.

Liposukcja N.I.L., w porównaniu do tradycyjnych metod odsysania tłuszczu, ogranicza uszkodzenia sąsiadujących z nim tkanek. Dzięki temu ryzyko wystąpienia krwiaków czy zasinień po zabiegu jest zdecydowanie mniejsze. Najczęstszymi efektami niepożądanymi są tkliwość i przeczulica w obszarze zabiegowym. Ustępują jednak samoistnie w ciągu kilku dni od opuszczenia gabinetu.

Procedura trwa od 60 do 90 minut i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. W ramach tego samego zabiegu możliwe jest przeszczepienie tkanki tłuszczowej pozyskanej na drodze liposukcji do innych miejsc na ciele pacjenta. Celem zabiegu łączonego może być m.in. poprawa owalu twarzy poprzez wypełnienie zapadniętych miejsc, takich jak policzki czy oczodoły. 

Liposukcja N.I.L. – zalecenia i przeciwwskazania

Jak każda procedura medyczna, liposukcja N.I.L wiąże się z szeregiem przeciwwskazań. Lekarz wyklucza je podczas konsultacji wstępnej z pacjentem, przed przystąpieniem do właściwego zabiegu. Dyskwalifikację do przeprowadzenia odsysania tłuszczu tą metodą stanowią przede wszystkim:

  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • zaburzenia krzepliwości krwi.

Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa zazwyczaj nie więcej niż 8 dni. W tym czasie pacjent jest zobligowany do przestrzegania przedstawionych mu przez lekarza medycyny estetycznej zaleceń. Należą do nich przede wszystkim noszenie ubrania uciskowego oraz stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej. Innymi, ważnymi wskazaniami są utrzymywanie higieny ciała na wysokim poziomie oraz tymczasowa rezygnacja z wysiłku fizycznego.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *