Jak szybko rozwiązywać konflikty, szczególnie te na siłowni?

Konflikty na siłowni

Podobnie jak w pracy, w tramwaju czy na przyjęciu u króla, na siłowni obowiązują określone zasady zachowania. Lekkie złamanie etykiety jest nietaktem, który możemy potraktować z pobłażliwością i przymknąć na niego oko. Ale w poważniejszych przypadkach nieporozumienie może przerodzić się w konflikt. Pozostawanie w stanie konfliktu zwiększa stres, niepokój, powoduje niepewność, dyskomfort, a nawet depresję. Jak szybko rozwiązywać konflikty, aby nie przerodziły się w wojnę?

Psycholodzy przekonują, że konflikty są człowiekowi potrzebne. Ich brak może wskazywać, że pomiędzy ludźmi nie ma prawdziwej więzi lub konflikty ukrywane są pod pozorem poprawnych relacji. Tymczasem niektóre nieporozumienia mogą być przydatne, gdyż efektem konstruktywnych dyskusji są nowe pomysły, które prowadzą do poprawy sytuacji wszystkich stron sporu.

Jak powstają konflikty i nieporozumienia

Odmienne zdania mogą pomóc w usprawnieniu działania grupy, dlatego ważne jest umiejętne postępowanie w sytuacji spornej, aby doprowadzić do pozytywnych efektów konfliktu. W przeciwnym razie pojawia się stres, pogorszenie lub zerwanie relacji czy utrata zaufania w grupie. Niezależnie od finału żaden konflikt nie jest przyjemnym doświadczeniem. Przedłużający się lub poważny konflikt jest bardzo bolesny i może spowodować znaczne szkody psychiczne.

W przypadku sporów i konfliktów na siłowni próbę ich rozwiązania powinni podjąć trenerzy. Powinni być mediatorami i wykazywać się empatią. Rozwiązywanie konfliktów nie jest łatwe, dlatego w takich przypadkach mówi się o zarządzaniu konfliktem w grupie. Chodzi o kompetentne podejście do rozwiązania, w którym ważną rolę odgrywają przemyślane metody i wzorce postępowania. Zarządzania konfliktami można się nauczyć.

Konflikty na siłowni

Podczas treningu zdarzają się różne problemy. Najczęściej ich źródłem nie jest złośliwość, lecz zwykła ludzka bezmyślność. Np. dość często zdarza się, że niektóre osoby krzyczą przy każdym wykonywanym ćwiczeniu, co może uprzykrzać trening innym. Dlatego warto pamiętać, aby ćwiczyć w taki sposób, by pracowały przede wszystkim mięśnie, a nie krtań i struny głosowe. Klub fitness nie jest dobrym miejscem na próby wokalne.

Źródłem konfliktów bywają irytujące osoby na siłowni. Pozostałych ćwiczących może denerwować sytuacja, kiedy podczas treningu tworzy się kółko dyskusyjne. Jego uczestnicy zamiast ćwiczyć rozmawiają o wszystkim tylko nie o miejscu, gdzie się aktualnie znajdują. Skłonność do takich zachowań mają na równi kobiety i mężczyźni, którzy głośno omawiają swoje rodzinne problemy, odnoszą się do wydarzeń politycznych czy po prostu plotkują. Plotkarski kącik psuje atmosferę i uprzykrza życie innym. 

Innym źródłem konfliktów na siłowni są ślady potu pozostawiane przez niektórych ćwiczących na przyrządach przeznaczonych do ogólnego użytkowania. Są osoby, które podczas treningu pozostawiają po sobie mokre ślady, np. na siedzisku ławki do wyciskania czy ławce w szatni. Udając się na siłownię, trzeba zabrać ze sobą ręcznik i korzystać z niego celem doprowadzenia przyrządu do stanu, w jakim go zastaliśmy. Niedopuszczalne jest przechowywanie koszulki, spodenek czy butów między treningami w szafce na terenie klubu. Zapach obcego potu bywa nie do zniesienia. Dobrze jest po treningu wziąć prysznic i użyć antyperspirantu.

Większość nieporozumień nie ma poważnych konsekwencji. Można je szybko rozwiązać lub zignorować. Jeśli chcesz rozwiązać konflikt, musisz stosować się do kilku ważnych zasad.

Przede wszystkim nie bagatelizuj istnienia problemu i poznaj jego przyczynę. Okazuj szacunek dla drugiej strony konfliktu, unikaj agresji. Spokojnie wyraź swoją opinię i spróbuj zrozumieć stanowisko drugiej strony, słuchając jej argumentów ze zrozumieniem. Bądź elastyczny, obiektywnie rozważ różne opcje rozwiązania problemu.

Stres podczas treningu

Jeśli nieporozumienie nie zostanie szybko rozwiązane, przykra sytuacja może przerodzić się w konflikt. Pozostawanie w tym stanie zwiększa stres, przez który przestajemy się dobrze czuć na siłowni. Stres działa toksycznie i demobilizująco na nasz organizm.

Jak rozładować stres? Przede wszystkim powinniśmy zrobić spokojny wdech i wydech, co pozwoli na dostarczenie większej ilości tlenu do organizmu. Taki odruch skutkuje zwolnieniem tętna i obniżeniem ciśnienia. Dzięki oddychaniu przeponowemu łatwiej dotlenić organizm. Większa ilość powietrza, którą nabierzemy do płuc, to większa ilość tlenu, która wniknie do naszej krwi, co znacznie uspokaja organizm i psychikę. 

Skuteczną terapią w wielu sytuacjach stresowych jest słuchanie relaksującej muzyki, każdy zgodnie ze swoim gustami muzycznymi. Rodzaj muzyki jest obojętny. Jednych relaksuje koncert orkiestry symfonicznej, a innych musical czy techno. W radzeniu sobie ze stresem sprawdzają się medytacja i joga, dzięki którym możemy sami oddziaływać na nasz układ nerwowy, co pozwala się zrelaksować.

Trening antykortyzolowy

Długotrwałe funkcjonowanie w konflikcie prowadzi do wzrostu stężenia kortyzolu. Ten hormon stresu jest organicznym związkiem chemicznym, który pobiera zmagazynowany w naszych mięśniach glikogen, a także pochłania dużą ilość energii. To on w chwilach stresu popycha nas do działania. Ale przewlekły stres zwiększa podatność organizmu na infekcje czy stany zapalne.

Stale podwyższony poziom kortyzolu można próbować obniżyć naturalnymi sposobami.

Pomaga w tym m.in. słuchanie muzyki oraz czytanie książek. Podczas czytania odciągamy myśli od przykrych zdarzeń i rozluźniamy ciało, a dzięki temu spada poziom kortyzolu. Oczywiście, do czytania trzeba wybrać coś, co sprawia nam przyjemność. Zdaniem naukowców, czytanie może obniżyć poziom stresu nawet o 70 proc.

Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj komentarz