Jak dbać o kręgosłup po treningu? O czym warto pamiętać?

bóle pleców

Ból kręgosłupa nie jest niczym przyjemnym. Nie tylko zakłóca codzienne funkcjonowanie, ale również sprawia, że swobodne wykonywanie niektórych ruchów, czy przyjmowanie określonej pozycji ciała jest ograniczone lub niemożliwe. Co więcej, problematyczny ból kręgosłupa bardzo rzadko przemija w mgnieniu oka i należy liczyć się z tym, że rekonwalescencja i powrót do pełnej kondycji bez bólu zajmie trochę czasu. Okazuje się, że tego typu dolegliwości towarzyszą nie tylko osobom, które utrzymują nieprawidłową postawę ciała, czy ciężko pracują. Ból może wystąpić także po treningu. Jak zatem zadbać o plecy, by po wykonanych ćwiczeniach cieszyć się nimi w jak najlepszej kondycji bez przykrych niespodzianek dla zdrowia?

Czas na rozciąganie — sposób na napięcia w okolicy kręgosłupa

Wykonywanie określonej aktywności fizycznej zawsze wiąże się ze wzmożonym wykorzystywaniem mięśni, dlatego po zakończonym treningu warto poświęcić chwilę na rozciąganie. Odpowiednie ćwiczenia pomagają zniwelować występujące w obrębie kręgosłupa napięcia mięśniowe, przywrócić im optymalny zakres ruchu, dzięki czemu znacznie łatwiej uniknąć kontuzji. To także sposób na natlenienie tkanek, chrząstek, ścięgien znajdujących się w kręgosłupie i w jego obszarze, a także nastawienie stawów, z których składa się ta część ciała.

Właściwa postawa ciała — unikanie nadmiernego obciążenia

Po wykonanym treningu należy także pamiętać o tym, by przyjmować postawę prawidłową, nieobciążającą dodatkowo mięśni i stawów. Po czasie intensywnych ćwiczeń przychodzi bowiem czas niezbędny na regenerację i odpoczynek. Przeforsowanie nie jest wskazane i może prowadzić do dolegliwości bólowych. Gdy jednak takowe występują, niektórzy decydują się na dodatkowe wsparcie w ich wyeliminowaniu i zaopatrują się w plastry na ból pleców, czy maści rozgrzewające.

Po ćwiczeniach warto także częściej sięgać po wodę, by zadbać o optymalne nawodnienie organizmu, a więc i mięśni oraz stawów kręgosłupa. Dzięki wodzie kręgosłup jest utrzymywany na optymalnym poziomie elastyczności i ruchomości, a stawy i chrząstki zachowują swoją naturalną sprężystość. Nie dochodzi zatem do ścierania się chrząstek i dolegliwości bólowych w plecach.

Wykonany trening należy zatem zakończyć szklanką wody, rozciąganiem i odpoczynkiem o charakterze regeneracyjnym. Systematyczne i odpowiednie praktykowanie nawyków mających na celu zatroszczenie się o kręgosłup po treningu będzie sposobem na nieograniczanie się w ćwiczeniach, a nawet metodą na zwiększanie obciążenia bez obaw o zdrowie i kondycję samego kręgosłupa.

 

Materiał przesłany przez partnera strony. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *