Hydrolizat kolagenu i jego wpływ na stawy

hydrolizat kolagenu stawy

O kolagenie najczęściej słyszymy w kontekście kosmetyków zapobiegającym postępującym oznakom starzenia się skóry. Tymczasem kolagen odgrywa również inną niebagatelną rolę w naszym organizmie – umożliwia zachowanie zdrowych stawów. Czym jest hydrolizat kolagenu? Kiedy warto rozważyć jego suplementację? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest kolagen i do czego służy?

Kolagen jest substancją, która w naturalny sposób znajduje się w ludzkim organizmie – jest syntetyzowana przez pewną grupę naszych komórek. Inaczej kolagen nazywa się „białkiem młodości”: najwięcej tego białka produkujemy do 26. roku życia. Po tej granicy stopniowo jego ilość w naszym organizmie maleje, a tym samym, mogą pojawić się oznaki niedoborów.

Ponieważ kolagen jest białkiem stanowiącym aż 60% komórek białkowych skóry i tworzy tzw. włókna kolagenowe odpowiedzialne za jej jędrność, elastyczność i umiejętność powrotu do poprzedniej formy po mechanicznym uszkodzeniu czy nacisku – pierwsze oznaki niedoboru kolagenu dostrzegalne są gołym okiem. Pojawienie się zmarszczek, opadające powieki i owal twarzy, a także utrata jędrności skóry to typowe oznaki starzenia się, czyli z poziomu komórkowego – zmniejszania się ilości kolagenu oraz pogarszania się jakości włókien kolagenowych.

Jednak niedobór kolagenu prowadzi nie tylko do problemów natury estetycznej, ale także znacznie poważniejszych. Jego rolą jest ochrona narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, żołądek czy nerki. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz neutralizacji toksyn w organizmie. Stanowi też podstawowy budulec zębów, chrząstek, ścięgien i kości – bez niego nasz układ szkieletowo-mięśniowy zaczyna cierpieć na dysfunkcje, a my doświadczamy chronicznego bólu, a także jesteśmy bardziej podatni na kontuzje. To właśnie tej roli kolagenu – budulca naszych kości i stawów – przyjrzymy się dzisiaj i sprawdzimy, jak zapobiec degeneracji tych delikatnych struktur za pomocą hydrolizatu kolagenu.

Hydrolizat kolagenu – co to jest?

Hydrolizat kolagenu jest rodzajem kolagenu, który powstaje na skutek złożonych procesów chemicznych. Nie jest to kolagen, jaki naturalnie występuje np. w rybach, jakie w wielu źródłach podawane są jako najlepszy produkt spożywczy dostarczający nam tego cennego białka. Hydrolizat kolagenu jest szczególnie bogaty w aminokwasy, w tym prolinę, hydroksyprolinę, glicynę i hydroksylizynę, które połączone są wiązaniami peptydowymi, a poprzez proces hydrolizy rozkładane są na pojedyncze, świetnie przyswajalne przez ludzki organizm, cząsteczki. Mówiąc prostszym językiem, hydrolizat kolagenu jest zbliżony do świetnie znanej z kuchennych zastosowań żelatyny, ale tym się od niej różni, że zmieszany z wodą nie zastyga. Dzięki temu doskonale nadaje się do miksowania, mieszania z zimnymi i gorącymi koktajlami, a nawet herbatą. Nie ma wyrazistego smaku ani zapachu.

Po co stosować hydrolizat kolagenu?

Spożywanie hydrolizatu kolagenu pomaga zwiększyć napięcie mięśni, regulować ciśnienie krwi, a nawet… zrzucać zbędne kilogramy. Dowiedziono, że osobby intensywnie trenujące i zażywające suplementy z hydrolizatem kolagenu szybciej zwiększają beztłuszczową masę mięśniową przy jednoczesnym przyspieszonym spalaniu tkanki tłuszczowej. Hydrolizat kolagenu pomaga poprawić stan skóry, włosów i paznokci, co z pewnością jest istotne dla osób borykających się z cellulitem, rozstępami, plamami wątrobowymi itp.

Co jednak najważniejsze z punktu widzenia zdrowotnego, hydrolizat kolagenu pozwala odzyskać sprawność stawów: odbudowuje uszkodzoną tkankę chrzęstną i zwiększa ilość, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania układu szkieletowo-kostnego, mazi stawowej. W 2000 roku na seminarium poświęconym artretyzmowi odbywjącym się w Cleveland w USA zaprezentowano badania kliniczne, które dowiodły, że spożywanie 10 gramów hydrolizatu kolagenu dziennie znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe u pacjentów u których zdiagnozowano zwyrodnieniową chorobę stawu biodrowego. Od tego czasu wielokrotnie potwierdzano wyniki tych badań.

Stosowanie hydrolizatu kolagenowego ma zatem wiele korzyści: począwszy od estetycznych, poprzez zdrowotne, na niwelowaniu dolegliwości bólowych skończywszy. Najczęściej wybieranym hydrolizatem kolagenu w Polsce jest suplement 4 Flex, który dostępny jest w formie wygodnych saszetek. Można go spożywać z mlekiem, jogurtem lub wodą, nie podnosi poziomu cholesterolu. Dostępnych jest kilka wersji produktu – dostosowanych do indywidualnych potrzeb poszczególnych grup wiekowych.

Kiedy warto włączyć do diety hydrolizat kolagenu?

Hydrolizat kolagenu jest doskonałym źródłem aminokwasów i samego kolagenu dla tych osób, które z różnych przyczyn potrzebują wsparcia w tym zakresie. Przede wszystkim hydrolizat kolagenu powinien być włączony do diety osób w podeszłym wieku, ale także osób z nadwagą czy uprawiających intensywnie sport. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić kurację hydrolizatem kolagenowym po urazie stawu czy złamaniu kości. Jak każdy suplement diety, również hydrolizat kolagenu powinien być stosowany pod okiem specjalisty, a w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących czasu jego stosowania oraz odpowiedniej dawki, należy skonsultować się z profesjonalistą.

https://www.apo-discounter.pl/4-flex-na-stawy-proszek-30sasz-pzn-08300001

Ocena: 5/5 | Głosów: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *