W wielu przypadkach dentyści sugerują pacjentom wykonanie zabiegu endodontycznego, gdyż często jest on jedynym wyjściem z problemu. Choć nazwa ta brzmi bardzo tajemniczo, oznacza po prostu dobrze znane i dla wielu przerażające leczenie kanałowe.
W wielu przypadkach dentyści sugerują pacjentom wykonanie zabiegu endodontycznego, gdyż często jest on jedynym wyjściem z problemu. Choć nazwa ta brzmi bardzo tajemniczo, oznacza po prostu dobrze znane i dla wielu przerażające leczenie kanałowe. Endodoncja jest z kolei działem stomatologii, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Jak więc wygląda badanie endodontyczne i w jakiej sytuacji warto się na nie zdecydować?
Kiedy stosuje się zabiegi endodontyczne?
Endodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się rozpoznaniem, diagnostyką i leczeniem chorób uzębienia, a konkretniej miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Zabiegi endodontyczne są więc stosowane w wielu przypadkach, a szczególnie wtedy, gdy pojawia się silny ból zębów i dziąseł. Wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim martwica miazgi, zgorzele miazgi, głębokie ubytki próchnicowe, a także urazy mechaniczne zębów, takie jak zwichnięcia czy złamania. Zabiegi endodentyczne wykonuje się również w przypadku, gdy pacjent planuje leczenie protetyczne, cierpi na zapalenie tkanek okołowierzchołkowych lub przeszedł przez niepoprawnie wykonany zabieg endodontyczny w przeszłości. Warto jednak pamiętać, że każdy dentysta Kraków musi zostać poinformowany przez pacjenta o ewentualnych chorobach ustrojowych, które mogłyby wpływać na przebieg, bezpieczeństwo i wynik zabiegu. Choroby nerek, serca i wątroby mogą bowiem powodować pewne nieprawidłowości i powikłania.
Jak wygląda leczenie endodontyczne?
Endodoncja Kraków i w wielu innych miastach w Polsce funkcjonuje już od wielu lat. Kiedyś, zabiegi związane z tym działem stomatologii wykonywane były na kilku wizytach u dentysty, gdy zatruwano zęby w celu ich dalszego usunięcia. Nowoczesne technologie pozwalają znacznie skrócić ten proces do jednej wizyty. Zanim jednak udamy się na zabieg, trzeba wykonać prześwietlenie zębów, które oferuje niejedna pracownia RTG Kraków. Bezpośrednio na wizycie dentysta zapozna się ze stanem zębów i przystąpi do ich leczenia. Pierwszym etapem jest znieczulenie pacjenta i otwarcie komory zęba. W dalszej kolejności stomatolog usuwa miazgę z kanałów korzeniowych z pomocą pilników oraz wypełnia odkażone i poszerzone kanały specjalną substancją leczniczą. Po wykonaniu zabiegu ból zostaje uśmierzony, a ząb wyleczony. Warto jednak pamiętać, że zabiegi endodontyczne są refundowane wyłącznie w odniesieniu do siekaczy i kłów oraz wszystkich zębów u kobiet w ciąży, w połogu i dzieci – za pozostałe zabiegi trzeba zapłacić.