blank Gen sportowca blank

Gen sportowca

gen sportowca
Sport może uprawiać każdy, bez względu na płeć, wiek czy budowę fizyczną. Jednak tylko niewielka garstka wszystkich sportowców, nawet tych trenujących od najmłodszych lat, osiąga spektakularne sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając nagrody i medale na najważniejszych imprezach. Jak to jest, że dwie osoby mogą ćwiczyć równie długo i równie ciężko, lecz tylko jedna z nich stanie się najwyższej klasy zawodnikiem, podczas gdy druga już zawsze będzie przeciętniakiem? Czy jest jakiś czynnik, który odróżnia zwykłych śmiertelników od urodzonych zwycięzców? Odpowiedź na to pytanie może leżeć w genach.


Sport uwarunkowany genetycznie

Zagadnienie to interesuje badaczy od bardzo dawna. Zostało ono dość szczegółowo opisane między innymi w książce ''The Sports Gene'' autorstwa Davida Epsteina. Autor bardzo słusznie zauważył w niej, że niektóre dyscypliny sportu, takie jak biegi, zostały zdominowane przez ludzi o bardzo konkretnym pochodzeniu etnicznym. Biegi długodystansowe od wielu dziesięcioleci są specjalnością zawodników ze wschodniej Afryki, z krajów takich jak Etiopia czy Kenia. W sprintach również dominują sportowcy reprezentujący rasę czarną, ale pochodzący z innych obszarów, na przykład z Jamajki. Takie oczywiste prawidłowości ciężko nazwać przypadkowymi. Logicznym wnioskiem jest więc to, że ludzie ci muszą posiadać jakiś charakterystyczny dla danego położenia geograficznego gen, który pozwala im osiągać sukcesy w konkretnym typie aktywności sportowej. I to właśnie dlatego biali biegacze prawdopodobnie nigdy nie będą mogli się z nimi równać. Z drugiej strony, istnieje wiele sportów, w których zawodników ciemnoskórych praktycznie w ogóle nie ma. Wygląda na to, że nawet najszczersze chęci i najcięższy trening nie są w stanie przeciwstawić się naturze.

Odkryć talent

Oczywiście sukces w sporcie nie zależy tylko od pochodzenia, jednak niektórym przychodzi on znacznie łatwiej niż innym. W każdej populacji zdarzają się takie wybitne jednostki, którym nieosiągalne dla innych wyniki przychodzą z łatwością. Wszystko jest w porządku, kiedy taka wybitna jednostka odkryta zostaje dość wcześnie i dzięki odpowiedniemu, prawidłowo poprowadzonemu treningowi sukcesywnie dąży do celu, aż osiągnie sukces. Co jednak, jeśli wiele takich niepowtarzalnych talentów marnuje się, ponieważ nie otrzymują oni szansy na sprawdzenie się i ujawnienie swoich ponadprzeciętnych możliwości? Co jeśli gdzieś w małej wiosce na końcu świata mieszka dziecko, które miałoby szansę na olimpijskie złoto, ale nigdy go nie zdobędzie, bo nikt się nigdy nie dowie o drzemiącym w nim potencjale?

Pewnym rozwiązaniem mogą być badania genetyczne, którym poddawano by małe dzieci w celu odnalezienia wśród nich tych predysponowanych do osiągania sukcesów sportowych, co pozwoliłoby na odpowiednie prowadzenie ich rozwoju i treningu już od najmłodszych lat. Oczywiście takie badania na szeroką skalę to na razie jedynie pieśń przyszłości, lecz być może nie aż tak odległej, jak mogłoby się wydawać.

Testy genetyczne na tropie mistrzów

Istnieją już firmy, które przeprowadzają badania genetyczne pozwalające poznać swoje predyspozycje w zakresie bardzo wielu zagadnień zdrowotnych i dietetycznych. Takie badania stają się coraz popularniejsze i coraz łatwiej dostępne, ponieważ coraz więcej ludzi pragnie świadomie dbać o swoje zdrowie. Nie każdy jednak wie, że podobne badania, wykonywane na podstawie próbki materiału genetycznego, mogą ujawnić geny odpowiedzialne za sprawność fizyczną i wyjątkowy potencjał do uprawiania różnych dyscyplin. Wynika to z tego, że różne typy sportów wymagają od zawodnika różnych cech fizjologicznych mięśni, takich jak ich siła i wytrzymałość, a także zdolności regeneracyjne i odporność organizmu na kontuzje. Oczywiście nie oznacza to, że osoby, które nie posiadają genotypu warunkującego większe zdolności w zakresie sportu nie powinny go w ogóle uprawiać. Jednak wykonanie takiego prostego, bezbolesnego i całkowicie bezpiecznego testu może pomóc dobrać najbardziej odpowiednią dla siebie dyscyplinę sportu, w której dana osoba ma szansę na osiągnięcie zadowalających ją rezultatów i satysfakcji, nawet jeśli ta osoba nie posiada tego wybitnego „genu sportowca”. Jedną z firm, które zajmują się takimi badaniami jest GeneticLab. Firma ta przeprowadza analizy materiału DNA na postawie próbek śliny, które badane są we współpracującym z GeneticLab certyfikowanym laboratorium Affymetrix w USA. Wyniki badań trafiają do klientów w formie przystępnie opracowanego raportu wraz z praktycznymi wskazówkami, które pozwalają na optymalne wykorzystanie możliwości swojego organizmu.

Kto wie, być może wkrótce takie badania staną się codziennością i szybko okaże się, że po świecie chodzi dużo więcej talentów pokroju Usaina Bolta, tylko wcześniej nie istniały narzędzia, które pozwalałyby te talenty odkryć?

blank Komentarze blank
Brak komentarzy.
blank Dodaj komentarz blank
Zarejestruj się, żeby móc dodawać komentarze.
blank Zobacz także: blank
arnold schwarzenegger   fitness   siłownia

memy   mordka, Pekińczyk   muzyka motywacyjna
blank Atlas Ćwiczeń Pakernia blank
mięśnie człowieka
blank Odchudzanie z fitnesswell blank
fitnesswell
blank   blank
blank Logowanie blank
logowanie Nazwa Użytkownika

logowanie Hasło

Zapamiętaj mnie



bulet Rejestracja
bulet Zapomniane hasło?




blank Najnowsze artykuły blank
blank Ankieta Pakernia blank
Jaki rodzaj kulturystyki lubisz?

Kulturystyka klasyczna

Kulturystyka naturalna

Kulturystyka ekstremalna

Męska sylwetka

Musisz się zarejestrować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
blank Nasi partnerzy blank
Kulturystyka
ilovebodybuilding.pl
fitness-inspiracje.pl
blank blank
Mapa Strony                                               Polityka Prywatności                                         Kontakt  

Wszelkie Prawa Zastrzeżone - Kulturystyka, Siłownia i Fitness - Pakernia24.pl