Trening autogenny Schultza

trening autogenny schultza koncentracjaJohannes Heinrich Schultz, urodzony 20 czerwca 1884 w Getyndze, zmarł 19 września 1970 roku w Berlinie, niemiecki psychiatra i psychoterapeuta, z wykształcenia dermatolog, był pracownikiem Wrocławskiego instytutu Hipnozy. W roku 1932 wydał książkę pod tytułem „ Trening autogenny Schultza – samoodprężenie przez koncentrację „ zawarty jest w niej system ćwiczeń pozwalający opanować swój umysł i ciało.

Głównym założeniem treningu jest jak sama nazwa wskazuję samoodprężenie, człowiek jest istotą zabieganą, żyjącą w ciągłym stresie, trening autogenny pozwala na wytrenowanie w sobie umiejętności samoodprężania bez wychodzenia z domu, braniu podejrzanych tabletek czy używania dziwnych sprzętów. Jest to swego rodzaju medytacją, którą znana jest na ziemi od tysięcy lat. Trening Autogenny Schultza głównie polega na wyobrażeniu sobie stanów „ciężkości i ciepła” do wykonania tych ćwiczeń potrzebujesz nie więcej niż 20 minut, na samym początku zaleca się 3-5minut, stosując tylko uczucie ciężaru, potem po kilku treningach można stopniowo wydłużać czas i dodawać kolejne elementy treningu. Cechy charakteru jakie wytrenujesz z tym treningiem są bardzo istotne i pomocne w życiu codziennym, są to między innymi:
Koncentracja, dzięki której łatwiej i szybciej jest opanować nowe rzeczy.

Wytrwałość, w dążeniu do celu.
Konsekwencja, żeby ten cel osiągnąć.
To nie wszystkie cechy które Trening Autogenny wyzwoli z Ciebie,
poprawi również Twoje zdrowie fizyczne.

Co daje Trening Autogenny Schultza

Trening autogenny Schultza ma bardzo dużą gamę zastosowań:
jest pomocny przy nadmiernym stresie, przeciwdziała jego skutkom. Stosowany z pozytywną reakcją jest również przy leczeniu depresji, zaburzeń lękowych czy w leczeniu zaburzeń nerwicowych. Pomaga przy dolegliwościach hormonalnych i różnego rodzaju neurozach. Przydatny jest przed ważnymi wydarzeniami takimi jak np. dla uczniów egzaminy, czy dla aktora występy przed publicznością, czy nawet dla sportowca przed zawodami sportowym, ale nie tylko, dobrze sprawdza się również w poradniach wychowawczych oraz małżeńskich. Pomoże także w osiągnięciu dobrze zrównoważonego stosunku do życia, a co za tym idzie radzeniu sobie w lepszy sposób z problemami życia codziennego.

6 Elementów Treningu Autogennego

1. Uczucie ciężaru (przykład: pomyśl że Twoje prawe ramię jest ciężkie)
2. Uczucie ciepła (przykład: pomyśl że Twoje ręce i nogi są ciężkie i ciepłe. powtórz 3 razy)
3. Regulacja pracy serca (przykład: Twoje serce bije regularnie i powoli, powtórz 3 razy)
4. Regulacja swobodnego oddychania (przykład: Oddychaj spokojnie i regularnie)
5. uczucie ciepła w splocie słonecznym (przykład: Czujesz ciepło w okolicach splotu słonecznego (brzuch), powtórz 3 razy)
6. uczucie chłodu na czole (przykład: Pomyśl że Twoje czoło jest chłodne

Trening autogenny Schultza nie jest to trening łatwy w opanowaniu, ale prosty przy wykonywaniu i bezpieczny, zalety jakie ze sobą niesie są warte poświęceniu tych kilkunastu minut w ciągu dnia, żeby poczuć się zrelaksowanym bez wydawania pieniędzy.

 

Redaktor Pakernia24: Bartek Janczak

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

2 thoughts on “Trening autogenny Schultza

Dodaj komentarz