Prohormony – przełom w kulturystyce

prohormonyProhormony zostały wynalezione w latach 90. XX wieku, szybko znalazły zastosowanie jako legalny zamiennik sterydów anabolicznych. Dodatkowo nowe substancje wyróżniały się mniejszym niekorzystnym wpływem na organizm osoby je przyjmujące.

 

Po co przyjmuje się prohormony?

Prohormony są najczęściej przyjmowane przez osoby, które docierają do naturalnych granic przyrostu masy mięśniowej. Aby odblokować swój organizm decydują się na taką suplementacje. Prohormony często nazywane są boosterami testosteronu – dzieje się tak ponieważ wspierają one syntezę naturalnego testosteronu w ciele. To ta cecha odróżnia je od sterydów anabolicznych, które są syntetycznymi hormonami dostarczanymi z zewnątrz. Na jakie efekty można liczyć? Na pewno na odblokowanie oraz ponowne przyrosty masy mięśniowej oraz ogólne zwiększenie wydolności oraz wytrzymałości organizmu. W związku z tym, że testosteron wpływa nie tylko na wzrost masy mięśniowej, ale również za zintensyfikowane spalanie tłuszczu – takie połączenie przynosi efekty, które byłoby niemożliwe do uzyskania bez suplementacji.

Dawkowanie

Prohormony, podobnie jak wszelkie inne suplementy diety oraz odżywki, powinno przyjmować się z głową i stosować odpowiednie dawkowanie – osoby rozpoczynające zażywanie prohormonów początkowo powinny przyjmować odrobine większe dawki niż zalecane przez producentów – najczęściej będzie to ilość 450-600 mg. Zalecenie to związane jest z działaniem wątroby, która oczyszcza organizm ze substancji przyjmowanych z zewnątrz. Prohormony powinno przyjmować się przed treningiem, ponieważ wzmożona siła oraz przypływ energii utrzymuje się najczęściej 1 – 2 godziny od ich zażycia. Nie zapominajmy jednak, iż nawet najlepsza suplementacja nie przyniesie wielkich efektów bez odpowiedniej diety oraz planu treningowego.

Wady prohormonów

Przyjmowanie prohormonów nie pozostaje obojętne dla organizmu – oprócz oczekiwanych pozytywnych skutków, niesie ze sobą niekiedy także efekty uboczne. Wśród nich znajdują się głównie te związane z podwyższonym poziomem testosteronu: wypadanie włosów, trądzik, nadmierne pobudzenie, możliwe wzmożenie agresji oraz ogólnego rozdrażnienia. W związku z tym, iż prohormony wpływają na pobudzenie syntezy naturalnych hormonów możliwe jest także zwiększenie ilości estrogenów – może przyczynić się to do wystąpienia ginekomastii.

Kto powinien unikać prohormonów

Pomimo faktu, iż prohormony mogą pomóc w uzyskiwaniu większych przyrostów masy mięśniowej, nie są przeznaczone dla wszystkich. Zażywać je powinny wyłącznie osoby, które mają już jakieś doświadczenie z suplementacją oraz staż w kulturystyce, choćby amatorskiej. Zdecydowanie odradza się zażywanie prohormonów osobom przed 25 rokiem życia, gdyż ich organizmy nie mają jeszcze zupełnie uregulowanej gospodarki hormonalnej. Kobiety również nie powinny stosować prohormonów, gdyż może to prowadzić do rozwoju męskich cech wyglądu.

Prohormony – przełom w kulturystyce
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *