Komu pomoże masaż leczniczy?

masaż leczniczyMasaż to jedna z metod fizjoterapeutycznych, stosowanych w terapii wielu schorzeń. Zazwyczaj kojarzymy ten rodzaj oddziaływania z chorobami układu ruchu, podczas gdy masaż znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości z rozmaitych narządów i układów. W poniższym wpisie prezentujemy przykładowe wskazania do masażu leczniczego.

Choroby układu oddechowego

 

Kombinacja odpowiednich chwytów zastosowana w masażu układu oddechowego ułatwia odprowadzanie nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych. Terapia stosowana po zabiegach operacyjnych wpływa z kolei na gojenie się blizn oraz może zapobiegać powstawaniu zrostów. Leksykon masażu wśród wskazań do masażu wymienia także rozedmę i niedodmę płuc, astmę oskrzelową w okresie międzynapadowym, a także stan po zapaleniu płuc, opłucnej i oskrzeli.

 

Choroby skóry

 

Masaż przeprowadzony przez kompetentnego masażystę wspomaga ukrwienie i prawidłowe zaopatrzenie tkanek w substancje odżywcze, dzięki czemu znajduje zastosowanie w zapobieganiu odleżynom. Kolejnym zastosowaniem masażu jest leczenie blizn pooperacyjnych, np. po cesarskim cięciu czy innych operacjach brzusznych, leczenie blizn pourazowych, dołów powstałych na skutek długotrwałego stosowania insuliny w iniekcjach czy zmian po odmrożeniach. Uznaną metodą leczenia obrzęków podskórnych jest tzw. masaż limfatyczny, który dobrze wykonany daje widoczne efekty już po pierwszym zabiegu.

 

Choroby mięśni szkieletowych

 

Masaże przeciwdziałają zanikom mięśni poprzecznie prążkowanych u osób pozostających w łóżku przez wiele dni, np. po poważnych wypadkach czy z powodu chorób neurologicznych. Pomagają także leczyć zaniki mięśniowe poprzez wpływ na przyrost masy mięśniowej. Stosuje się je po urazach mięśni, a także wspomagającą u sportowców różnych dyscyplin.

 

Choroby narządu ruchu

 

Wśród schorzeń narządu ruchu możemy wymienić wiele wskazań do zastosowania masażu, m.in. stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, wylewy krwawe (potocznie siniaki) po ustąpieniu ostrego miejscowego odczynu, urazy przeciążeniowe, choroby układu kostno-stawowego przebiegające z przykurczami, stany po złamaniach kości po zrośnięciu się tkanki kostnej, stany przed i po operacjach ortopedycznych, przewlekłe choroby zapalne dotykające układu ruchu, a także wady budowy anatomicznej wrodzone i nabyte. Oczywiście pojedynczy masaż nie rozwiąże problemu. Jednak cała seria zabiegów, połączona z innymi oddziaływaniami terapeutycznymi, może przynieść widoczne rezultaty. Warto wiedzieć, że stan zaraz po urazie jest przeciwskazaniem do masażu. W takich przypadkach można zastosować doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leki tego typu mogą pomóc szybko łagodzić ból i zmniejszać stan zapalny.

 

Inne schorzenia

 

Nie sposób wymienić wszystkie jednostki chorobowe, w których terapii zastosowanie znajduje masaż. Na rynku medycznym i zabiegów SPA coraz częściej możemy zauważyć oferty masaży wspomagających walkę z nadwagą i otyłością, zabiegów antycellulitowych czy modelujących. Ciekawą opcją są także masaże dla kobiet ciężarnych, skierowane na łagodzenie typowych objawów towarzyszących ciąży, takich jak ból pleców czy puchnięcie nóg. Z kolei noworodkom i niemowlętom dedykowany jest tzw. masaż Shantala.

 

Pamiętajmy jednak, aby każda terapia była poprzedzona konsultacją z lekarzem. Masaż, jak każda interwencja medyczna, może być przyczyną powikłań, jeżeli nie jest stosowany zgodnie ze wskazaniami i potrzebami pacjenta.

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz