Koktajl dla kulturysty? Sprawdź dlaczego lepiej przygotować go w blenderze próżniowym

koktail dla kulturysty

Kulturystyka to nie tylko „pakowanie” na siłowni. To sport, ale i styl życia. Regularne treningi, odpowiednia ilość snu i przede wszystkim prawidłowe odżywianie są niezbędne dla zbudowania masy mięśniowej i wyrzeźbienia wymarzonej sylwetki. Uzupełnieniem diety każdego kulturysty są wysokobiałkowe koktajle. Sprawdź, dlaczego warto je przyrządzić w blenderze próżniowym.

Dieta kulturysty

Właściwie nie istnieje coś takiego jak jedna ogólna dieta zalecana wszystkim kulturystom. Kto dłużej trenuje, ten wie, że dietę dobiera się indywidualnie nie tylko do intensywności treningów, ale też aktualnego zapotrzebowania. Inaczej wygląda dieta „na masę”, gdzie nadrzędnym celem jest zbudowanie tkanki mięśniowej, a inaczej dieta „na rzeźbę”, gdzie konieczna jest pewna redukcja kalorii.

Dieta „na masę” wbrew pozorom nie polega na jedzeniu kiedykolwiek i czegokolwiek. W ten sposób można zbudować tkankę tłuszczową, ale nie o to przecież chodzi. W diecie tej powinny znaleźć się odpowiednie ilości białka, węglowodanów i tłuszczy. Zapotrzebowanie energetyczne wylicza się na podstawie aktywności fizycznej i całkowitej przemiany materii. Założeniem diety jest dostarczenie większej ilości kalorii, niż wynosi faktyczne zapotrzebowanie.

W diecie „na rzeźbę” dominują chude mięsa, warzywa, owoce i węglowodany złożone. Zaleca się zjedzenie pięciu posiłków w ciągu dnia. Jednak trzeba pamiętać, że w diecie tej nie chodzi o redukcję masy mięśniowej, ale o jej utrzymanie. To nie jest dieta odchudzająca! Dlatego nie eliminuje się z niej całkowicie produktów odpowiedzialnych za budowę masy mięśniowej.

Koktajle dla kulturystów

Dla uzupełnienia codziennej diety w odpowiednią ilość białek stosuje się odżywki wysokobiałkowe, podawane w formie koktajlu. W praktyce jest to proszek zmieszany w odpowiednich proporcjach z wodą. Skuteczne, ale nudne. Dlaczego więc nie urozmaicić diety przygotowując koktajle-mleczno owocowe z dodatkiem odżywek dla kulturystów?

Zalety takiego rozwiązania są niepodważalne:

– codziennie nowy, inny smak,

– zbilansowana dieta dostarczająca niezbędnej ilości białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin i minerałów,

– prawidłowe nawodnienie organizmu,

– codzienna porcja warzyw i owoców.

Koktajle polecane są zarówno osobom robiącym „masę”, jak i „rzeźbę”. Ich skład będzie się nieco różnił, ale zasady pozostają te same. Dlaczego warto pić koktajle? Po pierwsze można je łatwo i szybko przyrządzić, po drugie – są od razu gotowe do spożycia.

Blender próżniowy a jakość koktajlu

Wykorzystanie środowiska próżniowego podczas miksowania warzyw i owoców ma bezpośrednie przełożenie na jakość koktajlu i jego żywotność (Zobacz: Blender próżniowy – dlaczego warto z niego korzystać?). Wyeliminowanie tlenu pozwala na zachowanie większej ilości mikro i makroskładników, które giną w procesie miksowania tradycyjnym blenderem. Przy stosowaniu diety, w której restrykcyjnie liczy się wszystkie składniki pokarmowe oraz zawarte w nich witaminy i substancje odżywcze nie można pozwalać sobie na ich straty w procesie przygotowywania koktajli. Blender próżniowy wychodzi naprzeciw potrzebom kulturystów, umożliwiając przygotowanie codziennej porcji koktajli w sposób bezstratny.

Niektóre blendery próżniowe posiadają w zestawie dodatkowy pojemnik próżniowy do przechowywania żywności. Dzięki temu można przygotować więcej niż jedną porcję koktajlu, do wypicia w momencie, gdy na przyrządzanie nie będzie czasu. Taki model dostępny jest między innymi w sklepie eldom.eu.

Koktajl dla kulturysty? Sprawdź dlaczego lepiej przygotować go w blenderze próżniowym
5 (100%) 3 votes

Jeden komentarz o “Koktajl dla kulturysty? Sprawdź dlaczego lepiej przygotować go w blenderze próżniowym

  • 5 października 2018 godzina 13:14
    Link do komentarza

    Koktail w pracy to doskonała opcja, jeśli nie mamy czasu zjeść, katabolizm przerwany ! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *