Kettlebell czym jest i jak z nim trenować

Kettlebell – czym są? Jak z nimi trenować

kettlebell

Na początku należy zacząć od tego czym są kettlebelle. To sprzęt, który wyglądem przypomina kule połączoną z uchwytem. Trening z nimi zwiększa siłę, poprawia gibkość i koordynację. Początkowo były one wykorzystywane w rosyjskiej armii. Dziś coraz częściej są wykorzystywane jako zamienniki hantli w treningach siłowych. Unikalny kształt kettlebelli powoduje, że podczas treningu z nimi pracuje każdy mięsień. Ciało zaczyna rozwijać się harmonijnie. Sprzęt ten ma przesunięty środek ciężkości, bardziej niż przy hantlach pracują mięśnie przedramion. Podczas treningu z kettlebell ciało zmuszane jest również do utrzymywania balansu, przez co organizm się rozwija. Rozwija wiele mięśni jednocześnie, przez co staje się coraz częstszym sprzętem używanym na siłowniach, zajęciach sportowych.

Oczywiście trening z kulami można zaliczyć do treningu ogólnorozwojowego niż typowego treningu siłowego. Istnieje wiele wariantów ćwiczeń. Najczęściej spotykanym ruchem jest tzw. swing. Swing rosyjski polega na huśtaniu kettlebella między nogami i podnoszenie go coraz wyżej, aż osiągnie wysokość klatki piersiowej. W amerykańskiej odmianie swingu podnosi się ciężar do czoła. Zazwyczaj kettlebell trzyma się oburącz, ale istnieje wariant trzymania jedną ręką. Ciężar można również podnosić i opuszczać jak zwykły hantel.

Szereg zalet jakie oferuje kettlebell powoduje, że po trening ten sięgają nie tylko profesjonaliści ale i zwykli laicy. Według specjalistów oferują one większe możliwości i szybszy progres. Dlaczego? Jak już wcześniej wspomniałem przy treningu z kettlebellami pracuje większa ilość mięśni, co sprawia, że trening jest wszechstronniejszy. Jest to również idealny trening dla osób które chcą schudnąć. Do podstawowych zalet treningu z kulami należy budowanie siły każdego mięśnia, poprawa kondycji, zwiększenie gibkości i lepsza skuteczność w przypadku odchudzania.

 

Redaktor Pakernia24: Woliński Tomasz

Kettlebell czym jest i jak z nim trenować
5 (100%) 4 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *