HIIT trening interwałowy o wysokiej intensywności

HIIT trening – uderzenie z mocą interwałów

hiit trening

Kto z was nie marzy o dobrej sylwetce i nienagannej proporcji. Każdy, kto ćwiczy na siłowni marzy, by jego BF (body fat) był na tyle niski, by na jego brzuchu odznaczały się popularne „kafle”. No tak… wszyscy chcą, ale niewielu wie jak do tego podejść. Świetną perspektywą dla ludzi chcących uzyskać odpowiednie efekty jest HIIT trening. Od razu jednak uprzedzam, że trening ten jest dla chcących ale również pracowitych adeptów siłowni.

HIIT trening – (High Intensity Interval Training) to trening, który jak sama nazwa wskazuje to trening interwałowy o bardzo wysokiej intensywności. Jest to trening dla ludzi, którzy mają mniej czasu a chcą w szybkim tempie uzyskać upragnione efekty. Głównym założeniem tego treningu jest przeplatanie intensywnego wysiłku z umiarkowanym. Jak rozróżnić te dwa pojęcia ? Intensywny trening to taki, w którym nasze tętno jest maksymalne (90-100 %), natomiast umiarkowany to taki w którym tętno waha się na poziomie 60-70 % naszych maksymalnych możliwości. Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie piłować cały czas „na maxa”, więc w tym treningu występuje przewaga po stronie umiarkowanego tempa. Jak już wspomniałem trening ten jest idealny dla ludzi, którzy nie mają czasu na wielogodzinne, treningi, w których intensywność czasem jest niska, a maksymalnie umiarkowana.

Zalety – HIIT trening

Zaletą treningu HIIT jest to, że czas jego trwania powinien wynosić około 20 minut (nie więcej niż 30). Najważniejszym jest, by solidnie rozgrzać ciało przed takim treningiem oraz dobrze wyciszyć po. Kiedy wiemy, że należy zaprzestać wysokiej intensywności i przejść w umiarkowaną? Otóż w pewnym momencie treningu, występuje tzw. moment krytyczny. To czas, kiedy czujemy, jakby nasze mięśnie płonęły. Wtedy organizm wstępuje w stan beztlenowy, to w tym momencie należy zaprzestać maksymalnej intensywności. Aby uspokoić nieco tętno, należy przejść z „maksów” na umiarkowane tempo. To tempo należy wykonywać przez około 4 do 5 minut, w tym czasie nieco wyciszymy nasz organizm. Jednak to jest ogólnie przyjęta norma. Ważnym jest by stale kontrolować poziom swojego tętna. W trakcie umiarkowanego tempa nasze tętno powinno wrócić do poziomu 60 % tętna maksymalnego. Jeśli nadal jest za wysokie, to trzeba wyciągnąć wnioski. Idealnym w tym momencie jest albo wydłużyć tempo umiarkowane, albo skrócić maksymalne.

Dla kogo jest trening HIIT ?

Jest to niezwykle ciężki trening, nie wskazany dla ludzi z problemami układu krążenia. Ludzie, którzy jednak lubią wyzwania i są pracowici, powinni sobie z tym treningiem poradzić. Trening ten jest ciężki, ale przynosi bardzo dobre efekty, więc do dzieła ! Celami tego treningu są zwiększenie kondycji, wspomaganie układu krążenia, większa wytrzymałość oraz spadek tkanki tłuszczowej. Treningi można wykonywać na rowerkach stacjonarnych, bieżniach, ergometrach oraz w naturalnych warunkach biegając.

Reasumując trening HIIT to najlepsza forma spalania tłuszczu. Jedna z najbardziej intensywnych, ale i skutecznych. Idealna, dla ludzi, którzy nie mają dużo czasu na trening, a chcą mieć efekty. Trening ten przyspiesza metabolizm, a co za tym idzie szybciej trawimy. Uprzedzam jednak, że trening ten jest niezwykle katorżniczy, więc kto nie ma cierpliwości powinien odpuścić sobie tę metodę.

Redaktor Pakernia24: Woliński Tomasz

HIIT trening interwałowy o wysokiej intensywności
5 (100%) 5 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *