Dobre buty to udany trening

dobre buty to udany trening

Crossfit ze względu na dużą różnorodność i dynamikę treningów wymaga bardzo dobrze zaprojektowanego obuwia. Rynek zdominowany jest przez markę Reebok, która swoje pierwsze modele opracowała, współpracując z marką CrossFit, twórcami całej tej koncepcji treningu ogólnorozwojowego.

Lekkość i wygoda

Większość butów do crossfitu to lekkie konstrukcje, często powstające z bardzo innowacyjnych materiałów. Ograniczanie masy obuwia jest właściwą tendencją: Reebok Everchill Train dla kobiet czy cała seria Crossfit Nano dla mężczyzn są tego najlepszym przykładem. Zdecydowanie warto zrezygnować z ciężkich podeszew czy grubych cholew z nasiąkliwych materiałów.

Trwałość i stabilność

Wszystkie buty do treningu typu crossfit muszą mieć system wzmocnień i usztywnień bocznych. Dzięki temu stopa jest zabezpieczona w czasie dynamicznych manewrów, a ciężar rozkłada się równomiernie na powierzchnię buta, dzięki czemu lepiej trzyma się on i stopy, i powierzchni, na której się ćwiczy.

Tak duża dynamika treningu oznacza jednak, że sam but również poddawany jest bardzo dużym obciążeniom, a zatem musi być wykonany z naprawdę mocnego materiału i prawidłowo sklejony. Często materiałem zewnętrznym buta jest siatka z włókien syntetycznych. Nie tylko zapewnia ona odprowadzanie wilgoci, ale także bardzo dobrze wspiera boczne powierzchnie stopy i przenosi ciężar na dowolnych odcinkach.

Uniwersalność

Crossfit w Polsce rozwija się przede wszystkim na siłowniach i w „boxach”, czyli wyspecjalizowanych salach treningowych. Tak naprawdę jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sporą część treningu wykonywać na świeżym powietrzu. To jednak wymaga zmiany konstrukcji obuwia. Dobrze widać to już na przykładzie samej podeszwy. Dzięki zastosowaniu kilku różnych materiałów można stworzyć takie, które zapewniają dobrą przyczepność na sali, ale także stabilizację w terenie. Paradoksalnie jako przykład mogą tu posłużyć buty opisywane jako stworzone do podnoszenia ciężarów: Adidas Power Perfect. Dziś bardzo często są one kupowane przez crossfitowców, którzy oczekują większej uniwersalności.

Cena

Dobre buty do crossfitu są dość drogie, jednak te, które są sygnowane logo znanych producentów, zwykle mogą wytrzymać parę sezonów dość intensywnego treningu, więc ich cena nie powinna straszyć. Warto oczywiście szukać tańszych rozwiązań, ale na pewno nie kosztem jakości. Najlepszym sposobem będzie zacząć od znalezienia właściwego modelu, a dopiero później poszukiwanie sklepu, w którym można kupić go taniej niż gdzie indziej.

Z marek warto pamiętać o wspomnianym już Reeboku (większość popularnych butów tej marki można obejrzeć tutaj: https://1but.pl/reebok/), a także o marce Adidas, która część dobrych butów do crossfitu firmuje swoim logo, a nie znakiem Reeboka.

Dobre buty to udany trening
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *