Dieta kulturysty co jeść a czego nie

Co jeść, a czego nie w diecie kulturysty + przykładowa dieta

dieta kultursyty

Ćwiczysz na siłowni, nie masz pojęcia co jeść, chciałbyś zdrowo się odżywiać i osiągać rezultaty niczym zawodowy kulturysta. W tym artykule dowiesz się co można jeść, a co należy unikać w diecie pakera. Dodatkowo wspomnimy o suplementach w diecie.

Na początku chciałbym napisać o roli suplementów w diecie kulturysty, jeżeli jesteś początkujący na siłowni wcale nie potrzebujesz wspomagać się odżywkami, ponieważ twój organizm wspaniale zareaguje na bodźce które da trening siłowy, będzie to dla niego coś nowego. W pierwszych 6 miesiącach treningów efekty będą na tyle zadawalające, że przy odpowiedniej, zdrowej diecie nie powinieneś nawet pomyśleć o suplementach.

Twój organizm w tym czasie powinien w pełni wykorzystać swój potencjał, w raz z ubiegiem czasu kiedy staniesz się bardziej zaawansowanym pakerem, możesz pomyśleć o odżywkach w celu uzupełnienia diety, bardzo często zdarza się że młodzi adepci kulturystyki sięgają po suplementy jako substytut zróżnicowanej diety. Jest to ogromny błąd ponieważ odżywki w żadnym wypadku nie zastąpią zbalansowanej diety, jak już wcześniej wspominałem bardziej traktujemy je jako uzupełnienie naszych posiłków. Dla przykładu kiedy nie mamy czasu przygotować posiłku po treningu, robimy szybki shake węglowodanowo – białkowy + carbo aby dostarczyć niezbędnych składników odżywczych do organizmu, aby zabić katabolizm.

 

Co jeść w diecie kulturysty

Dieta kulturysty wcale nie musi być katorżnicza i monotonna, istnieje wiele produktów które są zdrowe i warto umieścić je w swoim jadłospisie w dowolnych posiłkach. Jeden z najważniejszych aspektów to jedzenie pięciu mniejszych posiłków dziennie, a nie trzech dużych, dzięki temu nasza dieta stanie się bardziej zróżnicowana, nasz metabolizm będzie funkcjonował prawidłowo, więcej składników odżywczych zostanie dostarczona do mięśni.

Oto lista produktów które powinien jeść kulturysta:

BIAŁKA: białka jajek, piersi z kurczaka, piersi z indyka, polędwiczki, dorsz, łosoś, tuńczyk, sardynka, makrela, owoce morza, mleka, jogurty greckie, serki wiejskie oraz twarogi o niskiej zawartości tłuszczu. (przyjęto że należy przyjmować około 2gramy białka na każdy kilogram masy naszego ciała).

WĘGLOWODANY: owsianka, pełnoziarniste płatki, pełnoziarniste pieczywo, ryż brązowy, fasola, groszek, kasze, ziemniaki (w ograniczonych ilościach), owoce, warzywa, makarony, szpinak, rodzynki.

TŁUSZCZE: oliwa z oliwek, ryby, orzechy, pestki słonecznika, pestki z dyni, oleje roślinne.

Czego nie jeść w diecie kulturysty

Myślę że każdy z was spodziewa się tej listy, czyli to co każdy uwielbia i wie że jest nie zdrowe ale jak bardzo smakuje… Niestety tak to już jest.

Oto lista produktów które należy unikać w diecie kulturysty

1) SŁODYCZE – są to puste kalorie, głownie węglowodany, co prawda dają nam energię lecz na krótko po czym doświadczamy drastyczny spadek energii, pewnego rodzaju znużenie. Dłuższe podjadanie smakołyków jak, cukierki, batony, torty, ciasta, ciasteczka doprowadzi wcześniej czy później do odkładania tkanki tłuszczowej, co oznacza spadek naszej formy.

2) SŁODKIE NAPOJE – jak wyżej puste kalorie, główny składnik słodkich napojów to cukier, biała śmierć. Napój typu coca-cola w 100 ml ma 42 kalorię. Zatem cała butelka 2 litrowa ma 840 kalorii! To tak jakby zjeść dobry obiad.

3) FAST FOODY – dokładnie tak jedzenie na mieście jest bardzo niezdrowe i nie należy go jeść w diecie kulturysty. Najbardziej popularne produkty fast-food to: hamburgery, hot-dogi, kebab, frytki, jedzenie w mcdonalds, kfc, tkz. chińczyki (kurczaki w 5 smakach), czipsy, orzeszki w panierkach.

4) ALKOHOLE – piwa, wódka, drinki, whskey, likiery i inne produkty alkoholowe, są zabronione w diecie kulturysty, nie dosyć że prowadzą do odwodnienia, są to puste kalorie, szkodzą naszemu zdrowiu i prowadzą do wyniszczania organizmu, tracimy masę mięśniową, efekty naszych treningów stają się bardzo mizerne.

Przykładowa dieta dla kulturystów

Ilości zależne od zapotrzebowania i wagi zawodnika
1) ŚNIADANIE: płatki owsiane, mleko, twaróg chudy, oliwa z oliwek
2) DRUGIE ŚNIADANIE: ryż brązowy, tuńczyk, oliwa z oliwek
3) POSIŁEK PRZED TRENINGIEM (OBIAD): kasza gryczana, pierś z kurczaka, słonecznik
4) POSIŁEK PO TRENINGU: carbo lub banan, białko
5) KOLACJA: ryż, pierś z kurczaka, oliwa z oliwek
6) POSIŁEK PRZED SNEM: twaróg, oliwa z oliwek

Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian wszelkie prawa zastrzeżone.

Ocena: 4.4/5 | Głosów: 7

Dodaj komentarz