Anoreksja objawy oraz leczenie jadłowstrętu psychicznego

Anoreksja objawy oraz leczenie

anoreksja

Anoreksja, czyli tzw. jadłowstręt psychiczny to bardzo poważna i niebezpieczna choroba, charakteryzuje się świadomą utratą wagi. Początkowo ta choroba jest niezauważalna przez otoczenie, jednak tylko do pewnego momentu. Jeśli przebywamy z taką osobą na co dzień trudno nie zauważyć utraty kilogramów, czy też głodówki chorego.

Leczenie anoreksji wymaga natychmiastowej pomocy psychiatry, ponieważ jest to choroba o podłożu psychicznym. Zauważmy, że najczęściej osoby chore na anoreksję są bardzo szczupłe, choć nadal uważają, że muszą schudnąć. Zatem ewidentnie widać, że anoreksja związana jest tylko i wyłącznie z psychiką. Choroba ta najczęściej dotyka dziewczyny w przedziale 13-25 lat, co nie oznacza, że na tę chorobę nie zapadają również chłopcy. Mało tego choroba ta dopada również kobiety po 40 roku życia, co niedawno nie było w ogóle zauważalne, jednak jest to poważniejsza sprawa niż się wydaje.

Na czym polega anoreksja?

Jest to obawa przed przytyciem, zmianą sylwetki. Najczęściej rozpoczyna się od odchudzania, które często jest powodem uwag na temat sylwetki, nawet delikatnych. Choroba ta najczęściej dotyczy młodzieży przechodzącej okres dojrzewania, dziewczynki porównują się z innymi, próbują im dorównać m.in figurą, po czym staje się to ich obsesją. Osoba chora na anoreksję popada w nawyk nadmiernego odchudzania, przy czym spadek wagi cały czas nie jest dla niej dostatecznie wystarczający.

Dieta anorektyków jest bardzo drastyczna i żelazna, często zawiera jedynie owoce i warzywa, przy czym chorzy potrafią tak skurczyć swój żołądek, że jedzenie nawet małego kubeczka jogurtu potrafi im zająć pół dnia, a po posiłku mają odruchy wymiotne i czują się tak najedzeni jakby zjedli co najmniej obiad składający się z dwóch dań.

Przyczyny anoreksji.

Przyczyny choroby niestety nie są jednoznaczne i mogą mieć szerokie podłoże. Natomiast wyróżnione zostały cztery czynniki sprzyjające powstaniu choroby.

1) Psychologiczne: depresja, kompleksy, lęk, obsesje, zaniżona samoocena i wartość, zaburzony obraz swojego ciała, zaburzenie osobowości, trauma, perfekcjonizm, zawyżone ambicje oraz potrzeby sukcesu,

2) Genetyczne: choroby przewodu pokarmowego, złe czynniki działające w okresie ciąży, zaburzenie okresu karmienia w dzieciństwie,

3) Predyspozycje rodzinne: występowanie alkoholizmu czy zaburzeń odżywiania, nadopiekuńczość rodziny oraz problem z komunikowaniem się między członkami rodziny,

4) Kulturowe: ideał szczupłej sylwetki, silna koncentracja na wyglądzie oraz niezadowolenie z niego, presja wywierana przez kulturę na punkcie odchudzania.

Ponadto anoreksja ma również podłoże silnych przeżyć emocjonalnych takich jak np. rozwód rodziców, śmierć bliskich, zmiana miejsca zamieszkania czy szkoły. Przyczyną anoreksji są również media. Piętnowanie idealnych ciał kobiet w każdym wieku powoduje, że kobiety mocno wierzą w to że można tak wyglądać nawet po 40stce i dążą obsesyjnie do takiego wyglądu, który jest nierealny, gdyż jak wiadomo te kobiety z okładek kolorowych czasopism są albo zrobione skalpelem albo wyretuszowane na potrzeby sesji zdjęciowych. Anoreksja w wieku dojrzałym jest o wiele poważniejszą chorobą niż w wieku nastoletnim. Wtedy jeszcze nadzór nad dziećmi mają rodzice, którzy są w stanie zauważyć problem dzieci, o wiele również trudniej o specjalistów dla nich niż dla małolatów. Ponadto choroba ta przebiega o wiele groźniej niż w młodym wieku.

Wpływ anoreksji na zdrowie

Choroba ta nieleczona i nie wykryta w porę może doprowadzić do śmierci, co jest częstym skutkiem anoreksji. Bardzo niska waga doprowadza do znacznego osłabienia organizmu, przewlekłego zmęczenia oraz braku koncentracji, a przede wszystkim niewłaściwego funkcjonowania narządów wewnętrznych takich jak zanik kory mózgowej co skutkuje napadom padaczki. Zanik tkanki tłuszczowej wywołany chorobą osłabia proces termoregulacji, co sprawia że chory odczuwa zimno.

W zaawansowanym stadium choroby następuje zanik miesiączki, zmniejsza się wielkość jajników oraz macicy co prowadzi do bezpłodności. Objawy anoreksji w układzie pokarmowym to wymioty, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia czy zapalenie błony śluzowej żołądka. W trakcie choroby również mamy do czynienia z zaburzeniami rytmu serca, krążeniem krwi czy omdleniami, a nawet zanikiem mięśnia sercowego.

Anoreksja objawy

* silna obawa przed przybraniem masy ciała pomimo niedowagi,
* wskaźnik masy ciała BMI poniżej 17,5,
* przewlekły brak miesiączki,
* brak akceptacji własnego wyglądu ciała mimo niedowagi.

 

Leczenie anoreksji

Jak już wcześniej wspomniałam choroba ta ma podłoże choroby psychicznej, więc w leczeniu niezbędna jest pomoc psychiatry. Warto na taką wizytę wybrać się z nastolatkiem, gdyż obecność rodzica może sprawić, że poczuje się raźniej, jednak jeśli samo chce udać się do gabinetu, nie uniemożliwiajmy tego, gdyż taka terapia może być wstydliwa. Warto zatem utwierdzić chorego w przekonaniu, że psychiatra jest to lekarz jak każdy inny.

Apeluję, drodzy rodzice, nie próbujcie leczyć waszych nastolatków z tej choroby sami, wymagają oni opieki lekarskiej. Zmuszanie do jedzenia również nie jest rozwiązaniem, wręcz może wywołać odwrotne skutki. Anorektyczki potrafią chować jedzenie albo spożywać je, po czym wywołują samoistnie wymioty, co prowadzi z kolei do bulimi.

Redaktorka Pakernia24: Natalia Marczak

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz